Ochrona zabytkowej alei drzew
W dniu 18 kwietnia 2011 r. na terenie miejscowości Łoś wykonaliśmy zabieg ochronny przeciw szkodnikowi niszczącemu drzewa z rodzaju Kasztanowiec. Zabieg ten wykonany został przy pomocy bezbarwnej folii rozciągliwej oraz specjalnego kleju biodegradowalnego. Techniczne wykonanie zabiegu polegało na owinięciu drzew folią na wysokości ok. 1 metra od gruntu, a następnie położeniu kleju na folię. Zabieg ten ma na celu ochronę jedynej i bardzo cennej alei drzew, tzw. Alei Lipowej położonej w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal rezerwatu „Skarpa Jeziorki”. Aleja drzew posiada status pomnika przyrody i złożona jest łącznie z 50 drzew, wśród których możemy wyróżnić:
- 29 lip drobnolistnych,
- 20 kasztanowców,
- 1 dąb szypułkowy,
Zabieg ochronny został wykonany na dziewiętnastu kasztanowcach oraz jednej lipie drobnolistnej, ze względu na stykające się korony drzew. Na jednym kasztanowcu nie wykonano zabiegu ochronnego ze względu na to, iż drzewo obumarło.
Drzewa zabezpieczone przed Szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem
Działania w celu ochrony drzew zostały podjęte ze względu na coraz większe zagrożenie wywołane przez Szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella) – motyla z rodziny kibitnikowatych (Gracillariidae), którego imago w na przełomie miesiąca kwietnia i maja rozpoczyna swój cykl życiowy. Po pniu drzewa owad dostaje się w korony, po czym składa jaja na spodniej stronie liścia – tuż przy nerwach. Po niedługim czasie z jaj rozwijają się larwy, które żerują wewnątrz liścia, co uwidacznia się w postaci brązowych plam. Doprowadza to do ograniczenia możliwości prowadzenia przez drzewo procesu fotosyntezy. Jesienią larwa wraz z liściem opada na glebę i tworzy poczwarkę, która zimuje, aby na wiosnę mogła się z niej wylęgnąć postać dorosła.
Wykonany zabieg ma na celu ograniczenie populacji dorosłych osobników, co spowoduje mniejsze straty w ulistnieniu drzew.
Chcielibyśmy zaznaczyć, że jest to pierwszy z planowanych zabiegów. Kolejny zabieg zostanie wykonany na jesieni i będzie on miał na celu usunięcie spod drzew liści zarażonych owadem, a następnie ich utylizację.
Chcielibyśmy szczególnie podziękować Gminie Prażmów za pomoc w realizacji zabiegu ochronnego.