Kukułcze gniazdo
Jej charakterystyczny głos – „kukanie” wyróżnia ją spośród innych ptaków. Mowa tu o kukułce zwyczajnej (Cuculus canorus).
Jak buduje gniazdo? O tuż nie buduje go wcale. Kukułki nie mają zdolności do budowania gniazd, dlatego do wylęgu piskląt i ich wychowania wykorzystują inne ptaki.
Samica składa jaja na ziemi, po czym łapiąc je w dziób podrzuca innym ptakom wysiadującym w gnieździe jak np.: rudzikom, pokrzewkom i trzcinniczkom. Jajo kukułki jest nieproporcjonalnie małe względem rodzica, a kolorem przypomina jaja wyżej wymienionych ptaków.
Jak udaje jej się niepostrzeżenie podłożyć jajo? Tu dużą rolę odgrywa samiec, swoim coraz intensywniejszym kukaniem prowokuje potencjalnie upatrzoną parę do opuszczenia gniazda, wtedy samica podrzuca kukułcze jajo i oboje oddalają się, aby rodzice zastępczy dokończyli wysiadywanie.
Młoda kukułka wykluwa się jako pierwsza, a poruszeni rodzice zaczynają karmić domagające się jedzenia młode. Gdy podrośnie pozbywa się konkurencji poprzez wyrzucenie jaj i piskląt prawdziwych rodziców i zdobywa atencję rodziców tylko dla siebie. Po kilku tygodniach podrzutek jest na tyle duży, że nie mieści się w gnieździe i przysiada na bliskiej gałęzi. Troskliwi rodzice zastępczy w trosce o swoje pisklę dokarmiają je jeszcze przez dwa trzy tygodnie. Kiedy młoda kukułka zaczyna stawać się samodzielna może wreszcie opuścić rodziców.
Gdzie, więc znajduje się jej gniazdo?
Wszędzie, gdzie uda jej się podrzucić jajo.