„Jestem z miasta” – Sokół pustułka
Pustułki zwyczajne (Falco tinnunculus) zamieszkują tereny zabudowane w sąsiedztwie człowieka i otwarte tereny rolnicze. Często w miastach składają jaja w nietypowych miejscach np. w doniczkach kwiatowych na balkonach czy otworach wentylacyjnych. Najeżą do ptaków drapieżnych z rodziny sokołowatych.
Skąd wzięła się nietypowa nazwa tych ptaków? Podczas badań sokolnicy nie mogli wyszkolić ptaków do polowania na inne ptaki. Oporna na szkolenie i treningi pustułka dostała przydomek „Pustoj”, co z języka rosyjskiego oznacza „głupi”.
Jak wyglądają? Samca odróżnia błękitna czapeczka na głowie i niebieski ogon z czarnym prążkiem bliżej końca. Płaszcz samicy ma natomiast liczne czarne trójkąty na rdzawym tle.
Młode pokryte białym puchem wylęgają się po 28 dniach wysiadywania, a po wykluciu w niczym nie przypominają swoich dorosłych rodziców. Przez dwa tygodnie opiekuje się nimi matka, a po 3 tygodniach osiągają wielkość dorosłego osobnika, przez co i ona musi ruszać na polowanie by wykarmić potomstwo.
Pustułki osiągnęły umiejętność „zawisania” w powietrzu. Rozpościerają skrzydła i trzepoczą nimi, a ogon spełnia funkcję sterownika przy gwałtownych zmianach wiatru. Głowa ptaka nieruchomieje zawisając dziobem w dół jak pineska przypięta do mapy utrzymując swoją pozycję w jednym miejscu.
Kiedy to robią? Pustułki z reguły polują na otwartej przestrzeni, gdzie z norek myszy lub norniki wychodzą na powierzchnię. Mocznik zawarty w ultrafiolecie pozostawia żółte smugi na niebieskim tle. Właśnie tę właściwość pustułki wykorzystują do namierzenia ofiary. Znajdują pole o największym natężeniu żółci, a tam musi znajdować się zdobycz. W momencie, gdy znajdą odpowiednio dużo takich plam zawisają w powietrzu i czekają na ofiarę.
Obecnie w naszym ośrodku przebywa sześć osobników pustułek. Możemy przez to zaobserwować, że bytujące u nas ptaki są ciekawskie i ostrożne w stosunku do nas. Podczas pory karmienia zainteresować nas może ich zachowanie, kiedy to bacznie obserwują i wodzą wzrokiem za człowiekiem. Niepewnie podchodzą do jedzenia, które im podajemy, a w momencie obserwacji są nieśmiałe. Uciekając gromadzą się w skupisku i tam wspólnie przyglądają się poczynaniom opiekuna.
Jeśli chcesz zaprosić do siebie pustułkę na stronie http://www.bocian.org.pl/pustulka/mozesz-pomoc dowiesz się jak wykonać budkę dla pustułki i gdzie ją zawiesić.