Czyszczenie budek lęgowych – tylko do końca lutego
Wieszanie budek lęgowych to jeden z podstawowych i najprostszych sposobów ochrony ptaków, które zamieszkują naszą okolicę. W okresie lęgowym szukają one miejsc na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Z uwagi na coraz mniejszą liczbę starych dziuplastych drzew, ważną rolę odgrywają właśnie budki lęgowe.
Wiesza się je tam, gdzie na dziuple nie ma co liczyć, tj. na drzewach młodych i bezdziuplastych.
Zgodnie z przepisami (Rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt) budki można czyścić od połowy października do końca lutego.
W pozostałym okresie podlegają one prawnej ochronie; są wówczas traktowane jako siedlisko. Ochrona gatunkowa obowiązuje jednak cały rok, niezależnie od okresu lęgowego ptaków.
Budki czyścimy z kilku powodów:
– Pozbawiamy budki z ewentualnych pasożytów, które mogą zagrażać ptakom w następnym sezonie lęgowym.
– Usuwając stare gniazdo robimy miejsce na nowe. Zbyt wysokie gniazdo zbudowane na starym może znaleźć się za blisko otworu wlotowego, a ptaki i ich lęg mogą paść ofiarą kuny, wiewiórki, czy kota.
– Sprawdzamy czy budka była zasiedlona przez ptaki.
– Sprawdzamy stan budki i kwalifikujemy do ewentualnej naprawy lub wymiany.
Dnia 5 lutego 2021 roku zostały wyczyszczone budki znajdujące się na terenie siedziby Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych przy ul. Sułkowskiego w Otwocku.
Wyczyszczono 34 budki lęgowe i usunięto z nich 19 starych gniazd. W większości były to gniazda sikor. W trzech gniazdach znajdowały się jaja, co może oznaczać, że ich właściciele zostali przepłoszeni z budki np. przez dzięcioła lub padli ofiarą drapieżnika. Nie stwierdzono obecności gniazda użytkowanego przez wróbla domowego, bądź mazurka. Warto wiedzieć, iż ptaki wróblowate często korzystają z budek lęgowych również w okresie zimowym, spędzając w nich chłodne noce. Pod koniec jesieni wyścielają ją sobie długimi źdźbłami traw i piórami.