Uroczystości patriotyczne w Kozienickim Parku Krajobrazowym ku czci poległych żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich
Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, Kozienicki Park Krajobrazowy objął honorowym patronatem uroczystości ku czci, poległych żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich. Organizatorami uroczystości byli: Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Ochotnicza Straż Pożarna w Stanisławicach, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze o/Kozienice oraz Gmina Kozienice.
Obchody rozpoczęły się 1 października 2011 r. marszem szlakiem bojowym Pułku po Puszczy Kozienickiej. Na trasie rajdu ustawione zostały głazy polowe z tabliczką „Szlak Bojowy 31 PSK – Miejsce Bitwy z września 1939 r.” Następnie 2 października uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława w Stanisławicach. Po mszy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na mogile żołnierzy przy Leśniczówce Cztery Kopce. Po okolicznościowych przemówieniach złożono wieńce. Ostatnim punktem uroczystości była rekonstrukcja bitwy, jaka odbyła się na terenie Puszczy Kozienickiej we wrześniu 1939 r. Rekonstrukcja została przygotowana i przeprowadzona przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.
Z historii 31 Pułku Strzelców Kaniowskich
Powstał 26 sierpnia 1919 r. z połączenia 31 Włocławskiego Pułku Piechoty i 15 Pułku Strzelców 4 Dywizji Strzelców Polskich gen. Lucjana Żeligowskiego. W latach 1919-1920 brał udział w walkach o niepodległość. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pułk stacjonował w garnizonie w Łodzi i Sieradzu gdzie szkolił rekrutów dla potrzeb batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza. W kampanii wrześniowej Pułk walczył w składzie 10 Dywizji Piechoty w Armii Łódź. W połowie września żołnierze Pułku Strzelców Kaniowskich dotarli do Puszczy Kozienickiej gdzie stoczyli kilka bitew. W rejonie Augustowa, w wyniku otoczenia przez przeważające siły niemieckie Pułk został rozbity i przestał istnieć. Tylko nieliczne grupki żołnierzy przedarły się do Wisły.