Słuchacze UTW z wizytą w Ośrodku Edukacyjnym KPK w Augustowie
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pionkach korzystając z dobrej pogody przyjechali do Ośrodka Edukacyjnego Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie. Podczas spotkania, rozmawialiśmy o tym w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy i jak ją spędzają. Po wysłuchaniu prelekcji udaliśmy się na cmentarz z okresu I WŚ.
Cmentarz wojenny Augustów I położony jest we wsi Augustów przy drodze Radom – Kozienice. Na cmentarzu pochowani są żołnierze z wielonarodościowych armii rosyjskiej, austro-węgierskiej i niemieckiej. Wśród nich byli Polacy zwerbowani z poszczególnych zaborów. Bitwa Dęblińska (1914-1915) była bardzo ważnym elementem operacji przerwania obrony rosyjskiej w rejonie twierdzy iwanogrodzkiej i uchwycenia przepraw mostowych na Wiśle i Wieprzu. Właśnie 10 października na ulokowane w pobliżu Opactwa niemieckie oddziały ogień otworzyła rosyjska artyleria.
Bitwa Dęblińska była jedną z najbardziej krwawych w tym okresie wojny. Według szacunkowych danych poległo w niej po obu stronach blisko 100 000 żołnierzy, których groby rozsiane są w całej okolicy.
Cmentarz zaczęła budować wojskowa komendantura Austro-Węgierska w 1918 r. Budowę ukończono w 1929-32. Ogrodzenie w postaci kamiennego muru wykonali pracownicy Wytwórni Prochu w Pionkach. Dzięki staraniom ówczesnego Zarządu Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Wójta Gminy Pionki i Nadleśnictwa Kozienice w 1998 r. wykonano remont ogrodzenia oraz renowację cmentarza. Opiekę nad cmentarzem sprawuje młodzież z PSP w Augustowie. Spoczywa tu około 400 poległych.
Na zakończenie zajęć aby mieć siłę powrócić do Pionek, słuchacze UTW posili się przy grillu. Bardzo miło spędzony czas na wysłuchaniu prelekcji o przyrodzie i historii naszego regionu.
Słuchacze UTW z Pionek uczestniczą w naszych prelekcjach co roku. Również tym razem umówiliśmy się na następny rok.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/UTW/2020{/gallery}