Restytucja raka szlachetnego na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego
W dniu 20 sierpnia br. zakończono proces podchowu raka szlachetnego, który był prowadzony w wylęgarni ryb i raków Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, znajdującej się przy ośrodku edukacyjnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie. Hodowla została zrealizowana w ramach ochrony czynnej, będącej kontynuacją projektu pn. „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”.
Wyhodowano 150 małych raczków, które po odłowieniu z basenów hodowlanych zostały wypuszczone na wolność, do wcześniej wytypowanego cieku wodnego.
W naturze raki szlachetne zamieszkują czyste, dobrze natlenione wody płynące. Unikają silnego nurtu i miejsc zamulonych. Prowadzą nocny tryb życia, w dzień przebywają w ukryciu. Chowają się wśród roślinności wodnej, pomiędzy korzeniami podmytych drzew, pod kamieniami oraz w norach, które wygrzebują w ścianach skarp brzegowych i w dnie cieków wodnych. Osobniki młodociane żywią się przede wszystkim planktonem roślinnym. Dorosłe raki zjadają głównie wodne bezkręgowce, lecz ich pokarmem są również żaby i ryby, zwłaszcza osobniki chore i martwe.
Pospolity niegdyś w naszych wodach rak szlachetny obecnie jest na skraju zagłady. Zanieczyszczanie wód, pozbawianie ich naturalnego charakteru poprzez osuszanie terenów podmokłych, prostowanie i regulowania koryt rzecznych oraz zabudowywanie linii brzegowej powoduje pogarszanie warunków bytowania i w konsekwencji znikanie raka szlachetnego z wielu stanowisk. Zagrożeniem jest również „dżuma racza”. Zaatakowane przez nią populacje rodzimych raków giną doszczętnie. Inną istotną przyczyną ustępowania raka szlachetnego jest wypieranie go przez sprowadzonego w 1890 roku z Ameryki Północnej, inwazyjnego raka pręgowatego.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.