Międzynarodowy Dzień Krajobrazu w Kozienickim Parku Krajobrazowym
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu ustanowiony został z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Z uwagi na duże znaczenie wody dla kształtowania i funkcjonowania krajobrazów hasło tegorocznych obchodów brzmiało „Woda w krajobrazie”.
Pracownik Parku zorganizował dwa spacery krajobrazowe. Uczniowie oraz nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce – Letnisko spacerowali po ścieżce przyrodniczo – krajobrazowej „Krępiec” (dł. 3,5 km), która wytyczona została wzdłuż granicy oraz po części rezerwatu przyrody „Krępiec”. Na terenie rezerwatu ochronie podlega urozmaicony pod względem krajobrazowym fragment Puszczy Kozienickiej ze starymi drzewostanami. Wędrówka ścieżką rozpoczęła się obok niszy źródliskowej, na skraju głębokiego jaru. Trasa ścieżki prowadziła malowniczymi skarpami wzdłuż potoków Brzeźniczka i Krępiec, gdzie względna różnica wysokości terenu dochodzi do kilkunastu metrów. W kolejnym spacerze uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomiu, którzy przemierzyli dwie trasy ścieżek „Dąbrowa nad Zagożdżonką” (dł. 5,1 km) oraz „Królewskie Źródła” (dł. 3 km). Trasa ścieżki „Dąbrowa nad Zagożdżonką” biegnie skrajem wsi Januszno, a następnie przez malowniczy kompleks leśny przylegający do prawego brzegu doliny rzeki Zagożdżonki. Podczas spaceru uczniowie poznali walory przyrodnicze rezerwatu przyrody „Brzeźniczka”, który obejmuje fragment doliny rzeki Zagożdzonki, jej dopływu Brzeźniczki i niewielkiego strumienia Studziennik. Po przejściu ścieżki uczniowie czarnym szlakiem turystycznym udali się w kierunku rezerwatu przyrody „Źródło Królewskie”, gdzie została wyznaczona ścieżka przyrodnicza „Królewskie Źródła”. Na trasie uczestnicy przeszli pomostem wzdłuż malowniczej rzeki Zagożdżonki i otaczających ją podmokłych lasów z obfitymi źródliskami.
W trakcie spacerów krajobrazowych uczniowie poznawali różnorodność występujących gatunków roślin i siedlisk oraz dowiedzieli się o miejscach pamięci i wydarzeniach historycznych, które zaznaczyły swoje piętno na terenie Puszczy Kozienickiej z okresu walk o niepodległa Polskę. Uczniowie zaopatrzeni w teczki do analizy fizyko – chemicznej wody, karty pracy, taśmę mierniczą wykonali również kilka zadań terenowych.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/29.10.2019{/gallery}