Królowa polskich lasów i jej pyłek
Wiosna to czas kwitnienia. Kwitnienie to wstęp do rozmnażania. W maju oraz na przełomie maja i czerwca kwitnie sosna zwyczajna, gatunek jednopienny, który kwiaty męskie i żeńskie wytwarza na tym samym drzewie.
Kwiatostany żeńskie zlokalizowane są najczęściej na szczytach najmłodszych, odpowiednio nasłonecznionych pędów. Mają postać małych czerwonych szyszeczek, składających się z pojedynczych kwiatków (owocolistków) zawierających po dwa zalążki, które po zapyleniu i zapłodnieniu przekształcają się w nasiona.
Kwiatostany męskie wyrastają u podstawy tegorocznych pędów. Wyglądem przypominają wzniesione w górę kłosy. Pojedynczy kwiat budują liczne pręciki, każdy z dwoma pylnikami. Tu produkowane są olbrzymie ilości pyłku, który z wiatrem rozproszony pokrywa żółto-zieloną warstwą liście roślin, dachy budynków, szyby, balkony i kałuże oraz karoserie samochodów.
Pyłek sosnowy niosący w sobie komórki plemnikowe jest „źródłem życia” dla nowego pokolenia drzew, ale… umiejętnie wykorzystany może zdecydowanie poprawić jakość życia człowieka poprzez pozytywny wpływ na jego zdrowie. W tradycyjnej medycynie chińskiej pyłek sosnowy zalecany jest jako środek wykrztuśny, przeciwbólowy, zwiększający wytrzymałość i odporność, poprawiający stan skóry, ułatwiający odchudzanie, zapobiegający przerostowi prostaty, przeciwdziałający zmęczeniu, wydłużający czas przeżycia w warunkach stresu, obniżający stężenie cholesterolu. Pyłek sosnowy ma wysoką wartość odżywczą. Zawiera liczne aminokwasy, witaminy i składniki mineralne.
kwiatostan męski
kwiatostan żeński