Konferencja „Andrzej Kowalczewski przyrodnik, leśnik, społecznik”
W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyła się uroczysta konferencja upamiętniająca osobę pana Andrzeja Kowalczewskiego (1938-2020), związanego z ziemią radomską popularyzatora idei ochrony przyrody, leśnika, działacza społecznego i wieloletniego Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Radomiu. To dzięki jego staraniom utworzono Kozienicki Park Krajobrazowy imienia profesora Ryszarda Zaręby oraz kilkadziesiąt rezerwatów przyrody.
Przed rozpoczęciem konferencji dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy, tablicy – Rezerwat Przyrody „Jedlnia” im. Andrzeja Kowalczewskiego oraz sadzenia pamiątkowych cisów. Następnie wszyscy zaproszeni goście przeszli na salę konferencyjną gdzie jako pierwszy wystąpił dr inż. Marek Krzemiński, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu promocyjnego Puszcza Kozienicka (były wieloletni dyrektor Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. prof. Ryszarda Zaręby). W swoim wspomnieniu o Andrzeju Kowalczewskim przedstawił ścieżkę zawodową oraz podkreślił Jego przywiązanie do Puszczy Kozienickiej, na terenie której zamieszkał już w 1946 roku, kiedy to Jego ojciec Jan objął stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Jedlnia. Za jeden z najważniejszych sukcesów uznawał utworzenie w 1983 roku Kozienickiego Parku Krajobrazowego i jego powiększenie w 2001 roku oraz objęcie ochroną jako rezerwaty przyrody setek hektarów, ciekawych pod względem przyrodniczym zakątków ówczesnego województwa radomskiego.
Głos zabrali również licznie zgromadzeni przyjaciele i osoby z którymi Andrzej Kowalczewski współpracował. Padło wiele ciepłych słów, w których każdy podkreślał ogromną wiedzę, zaangażowanie i pasję w pracy zawodowej i działaniach społecznych. Za te słowa i pamięć, w imieniu rodziny, podziękowania na rzecz organizatorów konferencji i uczestników złożył syn.
Podczas konferencji o roli i znaczeniu leśnictwa w ochronie przyrody przemawiał profesor dr hab. Andrzej Grzywacz.
Podsumowania konferencji dokonał dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.
Notka biograficzna
Andrzej Kowalczewski urodził się 4 grudnia 1938 roku w Lublinie. Był absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Leśnego w Warszawie. Pracował min. w Biurze Urządzania Lasu i Projektów Leśnictwa oraz Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Radomiu. W latach 1979 – 1999 pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Urzędzie Wojewódzkim w Radomiu. Ostatnim miejscem pracy zawodowej, do 2002 r. był Wydział Środowiska i Rolnictwa w Placówce Zamiejscowej w Radomiu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W ciągu swojej wieloletniej działalności dużą uwagę przywiązywał do edukacji młodzieży. Był inicjatorem wielu badań przyrodniczych na południowym Mazowszu, min. języczki syberyjskiej, bociana czarnego i żółwia błotnego. Wspólnie z naukowcami z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „proNatura” w Krakowie obserwował i badał żółwie błotne. Na rzecz ich ochrony utworzył dwa rezerwaty przyrody – Borowiec i Ługi Helenowskie a w 2004 r. współtworzył i był prezesem Stowarzyszenia „Żółw błotny”. Był aktywnym członkiem LOP-u, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Rady Naukowo-Społecznej Kozienickiego Parku Krajobrazowego i Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”.
Za swoją działalność zawodową i społeczną uhonorowany został licznymi odznaczeniami, a w dniu 9 grudnia 2021 r. rezerwat „Jedlnia” otrzymał imię Andrzeja Kowalczewskiego na podstawie Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.
Jak powiedział pan Marek Krzemiński „Inż. Andrzej Kowalczewski, Wojewódzki Konserwator Przyrody odszedł od nas, ale pozostawił po sobie nie tylko objęte ochroną liczne obiekty indywidualne i powierzchniowe, ale przede wszystkim zmobilizował liczne grono osób do kontynuowania Jego dzieła i propagowania miłości oraz szacunku do przyrody.”