Bobry – Niech żyją !
Najstarsze wiadomości o bobrach w Puszczy Kozienickiej (dawnej Puszczy Radomskiej) pochodzą z 1224 roku kiedy to Leszek Biały przyznał miejscowemu biskupowi prawo łowienia bobrów na rzece Czarnej (obecnie Zagożdżonka). Wiadomo też, że bobry żyły również na rzece Radomierzy (obecnie Radomka) a w obrębie Puszczy znajdowały się dwie wsie służebne o nazwie Bobrowniki oraz uroczysko Bobrek nad rzeką Zagożdżonką.
Pod koniec XVIII wieku na skutek polowań i zmian w środowisku, bóbr wyginął na terenie Puszczy Kozienickiej. Odnowienie populacji tego gryzonia nastąpiło dopiero w 1991 roku. Z Nadleśnictwa Srokowo na Pojezierzu Warmińsko-Mazurskim sprowadzono 4 sztuki i wypuszczono na rzece Zagożdżonce w pobliżu rezerwatu „Źródło Królewskie”.
Obecnie ślady bobrowe widoczne są w każdym miejscu Puszczy, tam gdzie jest woda, nad rzekami, strumieniami, obszarami bagiennymi. Bobry są zwierzętami ziemnowodnymi, świetnie pływają, nurkują na jednym wdechu nawet do 15 minut. Najlepszym momentem do oglądania tych dość dużych zwierząt jest świt. Po aktywnym żerowaniu o zmierzchu i nocą, nad ranem są mniej czujne i przez to łatwiejsze do obserwacji.
Bobry odżywiają się drobnymi gałązkami, latem dodatkowo zjadają roślinność zielną oraz podziemne kłącza. Zapasy na zimę w postaci gałązek, gromadzą w stosach tuż pod powierzchnią wody. Swoje żeremia i tamy budują z grubszych gałęzi i konarów ściętych drzew. Ponieważ na lądzie nie czują się pewnie, do transportu drewna wykorzystują wcześniej wybudowane kanały.
Zalewanie terenów przez tamy bobrowe sprzyja powstawaniu nowych, mokrych terenów, dzięki temu zwiększa się różnorodność biologiczna, zarówno flory i fauny.
Obecność bobrów na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego sprzyja łagodzeniu negatywnych skutków leja depresyjnego jaki powstał tu w wyniku działalności dawnych zakładów Pronit w Pionkach.
Nie niszczmy tam bobrowych.
Pamiętajmy, że bóbr jest pod częściową ochroną i kiedy grozi nam w dzisiejszych czasach susza róbmy wszystko, aby bobrom żyło się dobrze.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/nowy folder 9{/gallery}