Wiosenne wypalanie traw to zagrożenie dla przyrody i ludzi!
Wraz z nadejściem wiosny wraca temat wypalania traw. Jest to zabieg agrotechniczny stosowany w rolnictwie od wielu stuleci w celu użyźnienia gleby i usunięcia chwastów z łąk i pastwisk. Obecnie wiadomo, że wypalanie traw powoduje szereg negatywnych zmian w środowisku.
Ogień niszczy glebę i zabija zamieszkujące ją organizmy. W płomieniach giną również drobne zwierzęta pożyteczne dla środowiska, np. płazy, mrówki, pszczoły i trzmiele. Wypalanie łąk powoduje również niszczenie miejsc lęgowych licznych ptaków gniazdujących na ziemi oraz wśród krzewów. Proceder ten oddziałuje negatywnie nie tylko na przyrodę ale też stanowi niebezpieczeństwo dla ludzi. Dym towarzyszący wypalaniu może powodować utrudnienia drogowe i kolizje. Ponad to wypalanie traw niesie za sobą duże prawdopodobieństwo pożaru pobliskich osiedli ludzkich. Akcje gaszenia pożaru pociągają za sobą nakłady finansowe, które mogłyby być wykorzystane do innych celów, a Straż Pożarna wzywana często do gaszenia wypalanych traw może nie dotrzeć na czas do innych wezwań.

Apelujemy o zaniechanie tego szkodliwego procederu. Jest to szczególnie ważne na terenach cennych przyrodniczo, gdzie występują rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Wypalanie traw w obszarze Parku Krajobrazowego może spowodować nieodwracalne straty w lokalnym środowisku oraz bioróżnorodności chronionego obszaru. Jest to również zabieg rolniczy niezgodny z prawem. Wypalanie traw na łąkach, pastwiskach i nieużytkach jest na terenie Polski jest zabronione. Regulowane jest to m.in. przez Ustawę o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. 2023 poz. 1336 z późn. zm.) W myśl tego dokumentu zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych. W razie ukarania za wykroczenie można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń (Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Dz.U. 2023 poz. 2119 z późn. zm.) działania które mogą spowodować pożar podlegają m.in. karze aresztu lub grzywny. Zapisy kodeksu karnego (Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Dz.U. 2024 poz. 17 z późn. zm.) informują, że kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać mi.in. pożaru podlega każe pozbawienia wolności do 10 lat.
Miejsca, gdzie często dochodzi do wypalania traw lub też innych zdarzeń niezgodnych z prawem można zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na terenie Chojnowskiego Parku takim miejscem są z pewnością Łąki Soleckie, które są obszarem Natura 2000, gdzie co roku dochodzi do zaprószeń ognia.

Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni, gdy ktoś wypala łąki. WIDZISZ POŻAR – ALARMUJ. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer alarmowy 112.
Fot. K. Kozłowska/arch. MZPK