Przygotowania do wiosennych migracji płazów w Chojnowskim PK
W ramach czynnej ochrony płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego latach 2014-2015 zbudowano 11 zimowisk, które mają na celu pomóc płazom, zasiedlającym tereny lasów i ich skraje, przetrwać zimę.
Odpowiednie miejsca zimowania dla płazów są kluczowym czynnikiem dla ich przetrwania i rozrodu w okresie wiosennym. Odpowiedni mikroklimat w zimowisku chroni płazy przed zamarznięciem i wyschnięciem. Im więcej odpowiednich schronień w pobliżu zbiornika rozrodczego tym więcej osobników może z sukcesem przetrwać okres zimowy.
Na wiosnę wybrane zimowiska są kontrolowane przez pracowników Chojnowskiego Parku Krajobrazowego pod względem wykorzystania przez płazy. W wiaderkach wkopanych przy zimowiskach w ubiegłych latach obserwowane były m.in. traszki grzebieniaste, grzebiuszki ziemne i żaby brunatne.
W związku z lekką zimą jakiej możemy doświadczać, w tym roku płotki przy zimowiskach zostały rozstawione już tydzień przed końcem lutego. Tym bardziej że obserwacje płazów już w lutym zdarzały się na naszych terenach w ubiegłych latach. W 2019 r. pracownicy ChPK obserwowali martwą, wybudzoną zbyt wcześnie ropuchę szarą 28 lutego, a w 2020 r. ropuchę rozjechaną podczas migracji przez samochód napotkano już 19 lutego.
W lesie już widoczne są pierwsze oznaki wiosny. Podczas spacerów po Chojnowskich Lasach można napotkać kwitnące śnieżyczki przebiśnieg.
Niedługo rozpoczną się masowe migracje wczesnowiosennych płazów zakończone godami, które w Chojnowskim Parku Krajobrazowym w ostatnich latach obserwowano między 20 marca a połową kwietnia.
Płazem najwcześniej odbywającym gody w zbiornikach wodnych jest żaba trawna. Płaz ten zimuje na dnie cieków wodnych. Żaby moczarowe opuszczają lądowe zimowiska w marcu, kiedy nastąpi dłuższe ocieplenie, a przymrozki nocne nie występują. Kiedy jednak temperatura spadnie poniżej 5°C wędrówka do zbiorników rozrodczych jest hamowana. Żaby moczarowe odbywają swoje gody w czasie kilku dni w marcu lub na przełomie marca i kwietnia. Trzecim gatunkiem płaza który odbywa swoje gody najwcześniej jest ropucha szara.
Więcej o płazach Chojnowskiego Parku i naszych działaniach możesz przeczytać tutaj: Płazy (Amphibia) Chojnowskiego PK.
Jeśli chcesz podzielić się ciekawymi obserwacjami płazów (i nie tylko) w Chojnowskim PK pisz do nas na adres: chojnowskipark@parkiotwock.pl.
Fot. Archiwum MZPK
MZPK nie zezwala na wykorzystanie zdjęć przez inne podmioty.