Kontrole zimowych schronień dla nietoperzy w Chojnowskim PK
W lutym pracownice Chojnowskiego Parku Krajobrazowego przeprowadziły kontrole piwnic – potencjalnych lokalizacji zimowania nietoperzy.
Przydomowe piwnice są bardzo istotnym miejscem zimowania dla wielu krajowych gatunków nietoperzy. Użytkowane piwnice, najlepiej zbudowane z cegły, posiadające liczne schronienia są idealnym schronieniem dla tych pożytecznych ssaków.
Na terenie Chojnowskiego Parku takich schronień jest dość niewiele, a ich liczba wciąż maleje. Poza nietoperzami w piwnicach zimują pajęczaki i owady, w tym motyle dzienne (np. rusałka pawik) i nocne (szczerbówka ksieni). Wszystkie te zwierzęta poszukują stabilnych warunków, których nie znajdą poza zabudowaniami. Na obszarach górskich do zimowania wykorzystują groty skalne, jednak na nizinie muszą szukać ich sztucznych odpowiedników.
Jeśli znajdziemy w piwnicy zimującego nietoperza powinniśmy dać mu spokojnie pozostać do wiosny. Pamiętajmy, że wszystkie występujące w naszym kraju nietoperze objęte są ścisłą ochroną! Kiedy zrobi się cieplej nietoperz wybudzi się i odleci.
Pracownice Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w ostatnich dniach obserwowały latającego nad rzeką Jeziorką nietoperza, prawdopodobnie borowca wielkiego. Nie wiadomo, czy nietoperz obudził się sam, czy został przez kogoś wypłoszony z kryjówki.
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.