Co porabia nocą bóbr?
Co porabia nocą bóbr? Kiedy my śpimy, on ciężko pracuje. Swoją pracą zatrzymuje wodę na naszych łąkach, polach i w lasach, a tym samym przeciwdziała suszy!
Bobry zamieszkują wszystkie rzeki i cieki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego: Jeziorkę, Czarną, Tarczynkę i Małą, a także stawy w Żabieńcu i Baniosze oraz śródleśne mokradła. Liczebność bobra na terenie Parku szacuje się na około 50 osobników (mniej więcej 13 rodzin).
Pamiętajmy, iż bóbr europejski Castor fiber objęty jest gatunkową ochroną częściową, a zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody tam bobrowych nie wolno rozbierać bez specjalnego pozwolenia uzyskanego od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeżeli tama bobrowa powoduje zalewanie gruntów rolnych, RDOŚ może zezwolić na rozebranie tamy, jednak należy to zrobić w określonym terminie: od 1 marca do 15 kwietnia albo od 1 sierpnia do końca października. Kto niszczy tamy bobrowe na własną rękę, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny lub aresztu.
Niestety na terenie Chojnowskiego PK obserwowaliśmy ostatnio martwe bobry. Pamiętajmy, iż zabijanie lub chwytanie zwierząt chronionych jest przestępstwem!
{gallery}aktualnosci/chojnowski-park/15-06-2020 bóbr w chpk{/gallery}