Prace jesienno-zimowe w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym
Tegoroczna aura pogodowa sprzyja pracom terenowym. Zespół Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego wykonał inwentaryzację i czyszczenie budek lęgowych dla ptaków i skrzynek dla nietoperzy. W całym parku wyczyściliśmy ok. 100 budek.
Budki lęgowe to jeden z podstawowych i najprostszych sposobów ochrony ptaków. W okresie lęgowym poszukują one miejsc na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Oprócz naturalnych kryjówek jakimi są np. dziuple w starych drzewach, taką rolę spełniają właśnie budki lęgowe. Każdego roku, kiedy ptaki wyprowadzą już z budek swoje młode, skrzynki lęgowe trzeba oczyścić ze starych gniazd i wszelkich nieczystości. Czyszczenie budek najlepiej zrobić jesienią, ale końcówka zimy, zanim nastąpi okres lęgowy, też jest dobrym momentem.
Dlaczego warto czyścić budki dla ptaków? Powinniśmy to robić z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, żeby oczyścić budkę z potencjalnych pasożytów. Po drugie, ze względów bezpieczeństwa. Ptaki niechętnie zasiedlają skrzynki, w których jest za dużo materiału gniazdowego z obawy przed drapieżnikami. Jeśli nowe gniazda są budowane na gniazdach starszych, mogą się niebezpiecznie zbliżyć do otworu wlotowego, przez co kuna czy kot mają łatwy dostęp do ptaków. Wyjątkiem są jerzyki, które nie brudzą gniazd, a więc zamieszkane przez nie skrzynki lęgowe nie wymagają czyszczenia.
Jak prawidłowo oczyszczać budki? W trakcie czyszczenia należy używać gumowych rękawiczek oraz maseczki na twarz, gdyż opuszczone budki lęgowe mogą zawierać wiele różnych organizmów powodujących choroby. Stare gniazdo należy usunąć i szczotką wygarnąć jego pozostałości. Nie wolno używać żadnych detergentów! Zazwyczaj takie oczyszczenie budki lęgowej ze starego gniazda zupełnie wystarcza. Mroźna zima zabije ewentualne pasożyty, które tam zostały.
W przypadku znalezienia gniazda szerszeni w budce należy je wyrzucić. Jest to całkowicie bezpieczne, ponieważ o tej porze roku gniazda szerszeni są puste. My znaleźliśmy kilka gniazd i rzeczywiście były one puste. Zgodnie z przepisami budki można czyścić od połowy października do końca lutego. W pozostałym okresie podlegają one prawnej ochronie; są wówczas traktowane jako siedlisko. Jeżeli chcemy powiesić nową skrzynkę lęgową, to pamiętajmy, że budek nie powinno się wieszać na starych, dziuplastych drzewach, ponieważ to one są naturalnym siedliskiem ptaków.
{gallery}aktualnosci/brudzenski-park/Czyszczenie budek{/gallery}