11 luty – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu, jak można im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku i czy taka pomoc jest im potrzebna.
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla wszystkich zwierząt, również tych dzikich zamieszkujących nasze lasy. Gruba warstwa śniegu i lodu utrudniają dostęp do naturalnego pokarmu i wody. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść człowiek, ważne jednak by ta pomoc była udzielana w odpowiedni sposób. Leśnicy, myśliwi, wolontariusze ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Najczęściej wystarcza odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka czernica czy wrzos. Podczas prac leśnych pozostawiana jest część drzew do spałowania, czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek. Karma jest dostępna w stałych punktach dokarmiania takich jak paśniki czy buchtowiska. Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek, czyli drewnianych słupków z kostką soli umieszczoną na jego wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Jak widać właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka, ponieważ z dostarczaniem pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w warunkach ekstremalnych, które mogą zagrażać ich życiu. Nie powinno się tego robić podczas łagodnych zim, wtedy zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu. Należy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę.
Każde zwierzę (ssaki, gady, płazy i owady) szuka sposobu na przetrwanie zimy. Niektóre zapadają w sen zimowy, inne torpor lub hibernację.
W okresie zimowym niezbędna jest pomoc naszym skrzydlatym przyjaciołom. Należy pamiętać, że ptakom nie powinno podawać się pieczywa, gdyż zawiera sól i konserwanty – szkodliwe dla nich. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. Goście najczęściej odwiedzający „ptasie stołówki”, np. wróble, kosy i sikory, powinny w nich znaleźć drobną kaszę, słoneczniki, pestki dyni, jabłka, niesoloną słoninę oraz kule tłuszczowe. Większe ptaki, np. kawki, gawrony, chętnie jedzą grube kasze i ziarna. Podawana karma musi być świeża i czysta. Jej ilość jest różna w zależności od warunków pogodowych. W czasie odwilży wykłada się mniej karmy, podczas mrozów – więcej. Bardzo ważne jest również pojenie ptaków zimą.
Co powinny jeść zimą ptaki? Czym je dokarmiać i kiedy należy to zacząć? Poniżej przedstawiono praktyczne informacje dla osób, które chcą dokarmiać ptaki w czasie chłodnych miesięcy.