„Bojarski Grąd”
Niewielki rezerwat florystyczny o powierzchni 7,02 ha, utworzony w roku 1996, położony w dolinie Bugu, w odległości 1 km na południe od wsi Bojary w gminie Kosów Lacki.
Obejmuje dwa wydłużone, pagórkowate wzniesienia zwane “grądzikami”. Wzniesienia te to tzw. wyspy mineralne w obrębie podmokłych łąk i turzycowisk wielkich dolin rzecznych stanowiących najczęściej dawne wydmy usypane po wycofaniu się lodowca. Kilkumetrowe wyniesienie ponad otaczający teren oraz warunki termiczne sprawiły, że zachowała się tutaj wyjątkowa flora. Wzniesienia porasta drzewostan dębowy z domieszką, brzozy, osiki, lipy i graba. W runie występuje wiele gatunków roślin typowych dla dąbrów świetlistych i grądów. Gatunki ciepłolubne spotykane są na południowych stokach i szczytach wzniesień natomiast cienioznośne na stokach północnych. Swoje stanowiska mają tu również gatunki rzadkie i chronione. Wśród gatunków spotykanych na “grądzikach” można wymienić: kopytnik (Asarum europaeum), wietlica samicza (Athyrium filix-femina), bukwica zwyczajna (Betonica officinalis), itp. W lukach drzewostanu spotkać można niewielkie polany z murawami kserotermicznymi, na których występują szczodrzeniec ruski (Chamaecytisus ruthenicus), kłosownica pierzasta (Brachypodium pinnatum) czy dzwonek okrągłolistny (Campanula rotundifolia).
Pomiędzy wzniesieniami oraz u ich podstaw znajdują się podmokłe łąki i zarośla wierzbowe. Występują tam rzadko spotykane i chronione gatunki roślin: czarcikęs łąkowy (Succisa pratensis), pełnik europejski (Trollius europaeus) i starodub łąkowy (Ostericum palustre).
Widok na rezerwat