Pielęgnacja pomników przyrody na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny
W miesiącu czerwcu i lipcu 2012 roku przeprowadziliśmy pielęgnację pomników przyrody na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Do najpilniejszych zabiegów została wytypowana Aleja Lipowa, znajdująca się w miejscowości Łoś, gmina Prażmów. Jest to zabytkowa aleja drzew składająca się z pięćdziesięciu drzew: lip drobnolistnych, kasztanowców oraz dębu szypułkowego.
Aleja Lipowa wpisana jest jako pomnik przyrody, na podstawie Rozporządzenia nr 15 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody na terenie powiatu piaseczyńskiego. Pozycja nr 145 w załączniku do Rozporządzenia nr 15 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody na terenie powiatu piaseczyńskiego.
Pielęgnacja tak niezwykle cennego pomnika przyrody nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania środków Gminy Prażmów. Za wsparcie finansowe w realizację przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Pruszczykowi – Wójtowi Gminy Prażmów.
Pielęgnacja pomnika przyrody poległa na przeprowadzeniu cięć sanitarnych i korygujących wraz z zastosowaniem wiązań statycznych i dynamicznych, w celu zabezpieczenia koron drzew. Usunięte zostały gałęzie suche, krzyżujące się lub zagrażające bezpieczeństwu ludzi lub mienia. Przywrócenie alei dawnej świetności wymagało również zastosowania nasadzeń kompensacyjnych w ilości czterech sztuk. Przywrócono tym samym dawny układ drzew, stosując jako gatunek uzupełniający lipę drobnolistną.
Przypominamy, że świetność alei lipowej staramy się przywrócić od roku 2011, kiedy to wykonaliśmy dwa zabiegi ograniczające populację szrotówka kasztanowcowiaczka, który jest głównym zagrożeniem dla aparatu asymilacyjnego kasztanowców.
Niezwykle cieszy nas zainteresowanie i aprobata podejmowanych przez nas działań, którą w trakcie przeprowadzania zarówno zabiegów ograniczających ilość szrotówka kasztanowcowiaczka, jak i pielęgnacji drzew wyrażali okoliczni mieszkańcy.
Ochrona pomników przyrody przed szkodnikami
W 2011 roku na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego prowadzone były zabiegi mające na celu ochronę i poprawienie kondycji drzew rosnących w zabytkowej Alei Lipowej w Łosiu, w gminie Prażmów. Aleja drzew posiada status pomnika przyrody i złożona jest łącznie z 50 drzew, wśród których możemy wyróżnić: 29 lip drobnolistnych, 20 kasztanowców i 1 dąb szypułkowy.
W dniu 18 kwietnia 2011 r. na terenie miejscowości Łoś wykonaliśmy zabieg ochronny przeciw szkodnikowi niszczącemu drzewa z rodzaju Kasztanowiec. Zabieg ten wykonany został przy pomocy bezbarwnej folii rozciągliwej oraz specjalnego kleju biodegradowalnego. Techniczne wykonanie zabiegu polegało na owinięciu drzew folią na wysokości ok. 1 metra od gruntu, a następnie położeniu kleju na folię.
Zabieg ochronny został wykonany na dziewiętnastu kasztanowcach oraz jednej lipie drobnolistnej, ze względu na stykające się korony drzew. Na jednym kasztanowcu nie wykonano zabiegu ochronnego ze względu na to, iż drzewo obumarło.
Działania w celu ochrony drzew zostały podjęte ze względu na coraz większe zagrożenie wywołane przez szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella) – motyla z rodziny kibitnikowatych (Gracillariidae), którego imago w na przełomie miesiąca kwietnia i maja rozpoczyna swój cykl życiowy. Po pniu drzewa owad dostaje się w korony, po czym składa jaja na spodniej stronie liścia – tuż przy nerwach. Po niedługim czasie z jaj rozwijają się larwy, które żerują wewnątrz liścia, co uwidacznia się w postaci brązowych plam. Doprowadza to do ograniczenia możliwości prowadzenia przez drzewo procesu fotosyntezy. Jesienią larwa wraz z liściem opada na glebę i tworzy poczwarkę, która zimuje, aby na wiosnę mogła się z niej wylęgnąć postać dorosła. Wykonany zabieg ma na celu ograniczenie populacji dorosłych osobników, co spowoduje mniejsze straty w ulistnieniu drzew.
W dniach 22 i 23 listopada 2011 r. wykonaliśmy kolejny zabieg ochronny przeciw szkodnikowi Szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi. Zabieg polegał na zgrabieniu opadłych liści kasztanowców i ich spaleniu. Dzięki tego rodzaju zabiegowi unieszkodliwiliśmy owady w formie poczwarek.
Warto nadmienić, że grabienie i palenie liści drzew z rodzaju Kasztanowiec jest jak do tej pory najskuteczniejszą poznaną metodą ograniczania populacji szrotówka. Pozwoliło ono na pozbycie się poczwarek, z których w kwietniu przyszłego roku miały wylęgnąć się postacie dorosłe owada, aby ponownie złożyć jaja na spodniej stronie liści. Należy pamiętać, że grabienie i palenie liści nie wyeliminuje problemu „liściożernego” owada, ale w dużym stopniu spowolni jego rozwój. Z tego powodu na wiosnę przeprowadzimy kolejny zabieg polegający na lepowaniu dolnej części pni. Do kleju znajdującego się na lepach będą przyklejać się postacie dorosłe szrotówka.
Współwykonawca: