Ośrodek Edukacyjny Kozienickiego PK w Augustowie
Ośrodek Edukacyjny w Kozienickim Parku Krajobrazowym stanowi bazę edukacji ekologicznej Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Ośrodek znajduje się we wsi Augustów. Wieś została założona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1777 roku na miejscu dawnej osady leśnej Półbór. Ośrodek działa od 1994 roku i mieści się w budynku dawnej leśniczówki z 1905 roku, a pierwotnie w okresie zaborów szkoły carskiej. Nieopodal ośrodka znajduje się drewniany budynek wyłuszczarni szyszek oraz cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.
Działalność w Ośrodku Edukacyjnym w Augustowie prowadzona jest od kwietnia do jesieni. Uczestnicy zajęć (dzieci, młodzież, nauczyciele, osoby niepełnosprawne) w grupach 30 – osobowych mogą uczestniczyć w bloku programowym, który składa się z następujących elementów:
Lekcja muzealna
Oglądanie ekspozycji tematycznych:
- leśnictwo (wystawa prezentuje sylwetki leśników związanych z Puszczą Kozienicką, dokumenty, mapy, zdjęcia, dawne narzędzia leśne oraz pamiątki historyczne)
- historia osadnictwa, etnografia i kultura (wystawa prezentuje dawne sposoby wykorzystania lasu, bartnictwo, łowiectwo, obecne sposoby zagospodarowania lasu i gospodarki leśnej)
- fauna Puszczy Kozienickiej (wystawa prezentuje eksponaty dermoplastyczne przedstawiające gatunki ptaków i ssaków. Uczestnicy mają okazję wysłuchać głosów poszczególnych zwierząt.
Projekcja filmu przyrodniczego („Kozienicki Park Krajobrazowy – zielone serce Mazowsza”, „Powrót bobra”, „Ptaki drapieżne Kozienickiego Parku Krajobrazowego”, „Bociany czarne Kozienickiego Parku Krajobrazowego”, dla najmłodszych uczestników bajka „Dzik Ryjo”.
Ćwiczenia i doświadczenia przyrodnicze
- oglądanie za pomocą mikroskopów gotowych zestawów preparatów mikroskopowych (m.in. „Kropla wody pełna życia”, „Mieszkańcy zanieczyszczonej wody”, „Zwierzęta i rośliny uszkodzone w tym na skutek degradacji środowiska”, „Życie w glebie”)
- samodzielne wykonywanie preparatów mikroskopowych z możliwością przeniesienia obrazu przez kamerę mikroskopową na ekran telewizora
- oglądanie za pomocą binokularów zasuszonych gatunki owadów (szczegółowe zapoznanie z budową zewnętrzną)
- oznaczanie parametrów fizyko-chemicznych wody i gleby za pomocą teczek eko – badacza
- rozwiązywanie kart pracy
Gry i zabawy
Sprawdzanie wiadomości przyrodniczych za pomocą „Koła fortuny”, „Gry o miodek”, tablic „Ptaki drapieżne”, „Owady pożyteczne”, „Grzyby jadalne”, „Labirynty wiedzy” o tematyce: Co ze mnie wyrośnie ?, Czyj to trop?, Płaz czy gad ?, Czyj to dom ?, Rozkład śmieci w czasie, rozpoznawanie głosów różnych gatunków ptaków za pomocą zabawek z dźwiękiem.
Warsztaty plastyczne
Wykonywanie: masek zwierząt (sarna, lis, sowa, borsuk, jeż, żaba), kartek okolicznościowych, zakładek do książek.
Ekspozycja terenowa, na którą składają się następujące elementy:
- światowid (sześcian zdobiony motywami np.: pokrój – liść – owoc – kora drzewa);
- leśna skocznia;
- ścieżka zmysłów;
- tablice dydaktyczne, dzięki którym możliwa jest realizacja następujących tematów:
Poznaję i rozumiem przyrodę (obieg wody i jej rola w przyrodzie, rozpoznajemy siedliska leśne, jak nie zgubić się w lesie, leśne kryjówki dzikich zwierząt, jak rozsiewają się rośliny, rola grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka, poznajemy trawy).
Chronię środowisko, w którym żyję (zanieczyszczenia środowiska ich rozkład i zagrożenia jakie powodują dla przyrody, dlaczego baterie są niebezpieczne dla środowiska i jak należy z nimi postępować, co to jest recykling i jak go prowadzić, jak rozkładają się resztki organiczne, energia odnawialna i jej zalety).
- leśna skocznia – kto ile może skoczyć ? (obiekt około 5 m długości wypełniony piaskiem z drewnianą podziałką umożliwiającą porównanie długości wykonanego skoku ze skalą długości skoków leśnych zwierząt). Ponadto uczestnicy na piasku odciskają stemple imitujące tropy wielu gatunków zwierząt oraz za pomocą „Poradnika młodego tropiciela” podają poprawne odpowiedzi czyj to trop.
- wiata, miejsce na ognisko
Czas trwania zajęć dostosowany jest do potrzeb uczestników. Bezpośrednio po zajęciach w Ośrodku jest również możliwość udania się z pracownikiem Parku na ścieżkę dydaktyczną w m.in. w celu sprawdzenia swojej wiedzy przyrodniczej w terenie.
W celu uzgodnienia terminu zajęć należy kontaktować się: tel. 612 34 41 lub 607 600 415; e-mail: a.kolacz@parkiotwock.pl
Zajęcia są bezpłatne.