Profesor Ryszard Zaręba – patron Kozienickiego Parku Krajobrazowego
Ryszard Zaręba urodził się 25 maja 1924 roku w Radomiu. Do szkoły powszechnej uczęszczał
w Radomiu i Skarżysku-Kamiennej. W okresie II wojny światowej kontynuował naukę na tajnych kompletach. Świadectwo maturalne otrzymał w 1945 roku w Radomiu. W latach 1945-50 studiował na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie. Dalszą pracę naukową związał z tym wydziałem i uczelnią zdobywając kolejne naukowe tytuły. W 1963 roku obronił pracę „Historia Puszczy Kozienickiej do połowy XIX w” i uzyskał stopień doktora nauk leśnych. Podczas prac nad rozprawą doktorską Ryszard Zaręba gruntownie poznał Puszczę Kozienicką, którą następnie rozsławił w wielu publikacjach i wystąpieniach. W tym czasie poznał także bliżej roślinność Puszczy, wyrazem czego była rozprawa habilitacyjna „Badania geobotaniczne i fitosocjologiczne zespołów leśnych Puszczy Kozienickiej i Okręgu Radomsko – Kozienickiego”, którą opublikował w 1971 roku. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Dorobek twórczy profesora Zaręby obejmuje 185 publikacji oraz ponad 200 maszynopisów: dokumentacji, planów urządzania lasu, recenzji, opinii. Sam opracował ponad 100 dokumentacji projektowanych rezerwatów przyrody. Szczególne zasługi położył na polu dokumentowania historii ukochanej przez Niego Puszczy Kozienickiej, publikując wiele istotnych prac w tym zakresie. Był także pierwszym przewodniczącym Rady Naukowo – Społecznej Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
Profesor Ryszard Zaręba był członkiem wielu organizacji naukowych (min. Polskiego Towarzystwa Leśnego, Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Rady Naukowej Ligi Ochrony Przyrody, Państwowej Rady Ochrony Przyrody) oraz laureatem wielu nagród i odznaczeń. Otrzymał min. Medal
Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
w 1994 nagrodę indywidualną I stopnia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa za ogół pracy naukowej na rzecz ochrony przyrody.
Prof. dr hab. Ryszard Zaręba zmarł 18 czerwca 1994 roku. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W uznaniu zasług dla Puszczy Kozienickiej, od 2004 roku Kozienicki Park Krajobrazowy nosi Imię Profesora Ryszarda Zaręby, a od 2006 roku – jeden z pomnikowych dębów w Puszczy Stromieckiej.