Oferta edukacyjna Chojnowskiego PK – zajęcia stacjonarne
Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza do udziału w zajęciach edukacyjnych. Na Państwa życzenie przyjedziemy do szkoły i poprowadzimy prelekcję dla uczniów. Poniżej przedstawiamy naszą ofertę edukacyjną; możliwe jest także zaproponowanie własnego tematu zajęć! Zajęcia dostosowujemy do wieku uczestników.
Formy ochrony przyrody i działalność parków krajobrazowych
- Chojnowski Park Krajobrazowy – prezentacja dotycząca historii i walorów przyrodniczo-krajobrazowych Parku.
- Formy ochrony przyrody – prezentacja dotycząca form prawnej ochrony przyrody z nawiązaniem do form ochrony występujących na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
- Czynna ochrona przyrody w Chojnowskim Parku Krajobrazowym – prezentacja dotycząca prowadzonych przez ChPK działań z zakresu ochrony przyrody, w tym „Akcji Żaba”.
Walory historyczne i kulturowe Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
- Zabytki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – ruszamy tropem lokalnej historii. Uczestnicy zajęć poznają zabytki powiatu piaseczyńskiego i dowiadują się, jaką opowieść z przeszłości mogą one nam przekazać.
Człowiek i przyroda
- Leśne życie – uczestnicy dowiedzą się, czym jest ekosystem leśny, jak zachowywać się w lesie i jak się po nim poruszać, jaka jest rola lasu w życiu człowieka oraz jakie rośliny i zwierzęta możemy napotkać w Lasach Chojnowskich.
- Uwaga dziki, czyli jak zachować się przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem – prelekcja o bezpieczeństwie w lesie. Uczestnicy dowiedzą się, jakie niebezpieczne zwierzęta możemy spotkać w polskich lasach, jakiego zachowania możemy się po nich spodziewać oraz jak w bezpieczny sposób wędrować po lesie.
- Mieszkam w Parku – jak mogę chronić przyrodę w domu, w ogrodzie, w szkole?
- Jak obserwować dzikie zwierzęta? Czy każdy ma szanse spotkać wilka.
- O pracy leśnika – czyli czym zajmuje się leśniczy wiosną, latem, zimą i jesienią.
- Bezpieczne wakacje w przyrodzie.
- Formy ochrony przyrody w Polsce
Flora i fauna Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
- Charakterystyka drzew leśnych Polski – prelekcja przedstawiająca budowę drzewa, drewna. Przedstawienie głównych gatunków lasotwórczych Polski. W trakcie prelekcji dzieci mają okazję dotknąć i porównać deski pochodzące z różnych gatunków drzew. Dodatkowo możliwość zajęć praktycznych w terenie.
- Porosty – badamy zanieczyszczenie powietrza – prelekcja dotycząca skali porostowej. Dodatkowo możliwość zajęć praktycznych w terenie.
- Ssaki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – prelekcja dotycząca charakterystyki, siedlisk i trybu życia ssaków.
- Ptaki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – prezentacja gatunków ptaków z terenu Parku, ich cech rozpoznawczych, okresów przebywania w Parku oraz odgłosów, po których można je rozpoznać.
- Płazy i gady Polski – prezentacja przestawiająca gatunki płazów i gadów występujące na terenie Polski. Podczas zajęć dzieci m.in. dopasowują charakterystyczne cechy do danych gatunków i zapoznają się z głosami godowymi płazów.
- Niezwykła różnorodność ptasich dziobów. Na jej podstawie Darwin przekonał się do teorii ewolucji. Nasze ptaki nie ustępują egzotycznym.
- Szkodniki pierwotne i wtórne drzew – prelekcja przedstawiająca przykładowe gatunki owadów, szkodników drzew oraz sposoby stosowane w celu ich zwalczania.
- Pszczoła miodna – charakterystyka, zwyczaje i zagrożenia. Prezentacja o pszczole miodnej Apis mellifera, jej zachowaniach społecznych oraz o tym, dlaczego pszczół ubywa.
- Dzikie owady zapylające – prezentacja o dzikich pszczołach samotnicach i nie tylko.
- Tropy i ślady zwierząt – zajęcia prezentujące najróżniejsze ślady i tropy, które możemy napotkać podczas spacerów po ChPK. Możliwość zajęć praktycznych w terenie.
- Zwierzęta mniej znane: tajni agenci lasów i łąk – przedstawienie fascynujących zwyczajów zwierząt nocnych występujących w ChPK.
- Przygotowanie zwierząt do zimy – opowieść o tym jak różne grupy zwierząt szykują się na zimę.
- Szkoła przetrwania – co się dzieje w lesie zimą.
- Dokarmianie ptaków zimą – prelekcja dotycząca prawidłowego dokarmiania ptaków. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się również, jakie gatunki ptaków spędzają zimę w Polsce, a które odlatują do „ciepłych krajów”.
- Na grzyby – prelekcja o grzybach, śluzowcach i porostach, a także o tym, które grzyby można zbierać. Możliwość zajęć praktycznych w terenie.
- Nasze dzięcioły – prezentacja o polskich gatunkach dzięciołów.
- Wiosna w przyrodzie – czyli tym, które ptaki przylatują pierwsze, które kwiaty pierwsze kwitną i dlaczego.
- Budka nie tylko dla dudka – prezentacja o rodzajach budek dla ptaków (i nie tylko!) wraz z ciekawostkami o ich mieszkańcach
- Warstwy lasu.
- Sowy i monitoring sów w Chojnowskim Parku.
Zajęcia interdyscyplinarne
- Ekologia na widelcu – prelekcja o tym, jak to, co jemy, wpływa na przyrodę. Zajęcia połączone z nauką rozpoznawania ziaren zbóż oraz obliczaniem śladu ekologicznego.
- Zero Waste – warsztaty o tym, jak wytwarzać mniej śmieci.
- Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzętach – prelekcja o tym, czy istnieją białe kruki i czy każda pliszka swój ogonek chwali.
- Jak kochają zwierzęta – prelekcja o tym, kto jest najlepszą mamą i najlepszym tatą w świecie zwierząt, oraz jak zwierzęta zdobywają swoich partnerów.
- Zmysłowe życie roślin – prelekcja o tym, jakimi zmysłami posługują się rośliny, czy rośliny czują, komunikują się i pamiętają.
- Dobranoc, czyli o spaniu u ludzi i u zwierząt – prelekcja o tym, czemu służy sen, jak śpią różne gatunki zwierząt oraz o higienie snu u dzieci.
- Jaki jest mój ekologiczny ślad – prelekcja o tym, jak nasze codzienne wybory wpływają na planetę, na przyrodę i klimat. Podczas zajęć policzymy, ile planet potrzebnych jest aby zaspokoić nasz styl życia.
- Jak rośnie nasze pożywienie – prelekcja o tym, skąd się biorą ryż, herbata czy banany.
- O inteligencji zwierząt – prelekcja o tym, czym jest inteligencja i które zwierzęta „są najmądrzejsze”.
- Dwanaście miesięcy w przyrodzie – prelekcja o tym, skąd wzięły się nazwy miesięcy i co nam mówią o procesach zachodzących w ciągu roku w przyrodzie.
- Przyrodnicze Boże Narodzenie – prelekcja o tym, dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy w grudniu, dlaczego ubieramy choinkę i gdzie rośnie jemioła.
Zajęcia przyrodniczo-artystyczne
- Przyrodnicze origami – wykonujemy z papieru mazowieckie ptaki i nie tylko.
- O zwierzakach – dziuplakach – z rolki po papierze kuchennym wykonujemy dziuplaste drzewo z jego mieszkańcem
- Dzień Chruścika – uczymy się o chruścikach i wymyślamy własnego chruścika.
- Filcowe zimowe ptaszki – wykonujemy z filcu ptaki zimujące w Polsce.
Przed rezerwacją zajęć prosimy zapoznać się z regulaminem.
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail edukacjachpk@parkiotwock.pl lub faxem (22) 754 51 00, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerami tel. (22) 754 51 00 lub 722 397 728.
Zajęcia są bezpłatne.
Przed zapisaniem się na zajęcia prosimy zapoznać się z regulaminem dostępnym do pobrania tutaj.
Po umówieniu zajęć należy wypełnić kartę zgłoszeniową (do pobrania tutaj) i wysłać na podany w niej adres mailowy.
Fot. Archiwum MZPK
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.