Zwiedzamy NPK – relacje z wycieczek i prezentacje
Ptasia akademia – relacja uczestników wycieczki z 16 kwietnia
Fundacja Lokalna Akcja Specjalna z siedzibą w Milanówku przy ul. Leśnej zorganizowała wycieczkę w ramach projektu „Ptasia Akademia” tym razem na terenie naszego parku.
Całą uwagę goście skierowali głównie na ptaki ściśle związane z terenami podmokłymi i doliną rzeczną czyli: kulik wielki, rybitwa rzeczna, rybitwa czarna, brodziec piskliwy, sieweczka rzeczna, sieweczka obrożna, żuraw, bocian biały, czapla siwa, derkacz. Rzadko, ale jednak można tu spotkać też zimorodki i żołny.
Zawodowy znawca drzew oprowadził gości po położonym w polodowcowej niecce otoczonej zwydmieniami morenowymi Torfowisku Kules. Odbyły się również przyrodnicze warsztaty dotyczące gatunków drzew występujących nad Bugiem. Można było dowiedzieć się jak długo dojrzewa szyszka sosny, które drzewo iglaste rośnie najszybciej, a które wytwarza miliony nasion, co jest najlepsze dla rzeźbiarzy, a co do wędzenia i co to jest bukiew.
Spotkanie rozpoczął film niezapomnianego Artura Tabora pt. „Nadbużański Park Krajobrazowy” – krótki i niezwykły. Na koniec goście odwiedzili Muzeum Etnograficzno- Przyrodniczym w Kamieńczyku. To nie jest zwykłe muzeum, ale dzieło lokalnego pasjonata-gawędziarza.
W dniu 16 czerwca grupa dzieci wraz z opiekunkami ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Siedlcach wyruszyła na wycieczkę w dolinę Bugu.
Zwiedzanie rozpoczęli od Drohiczyna. Dzielnie zdobyli Górę Zamkową w Drohiczynie, a następnie przepłynęli promem na drugą stronę Bugu, do miejscowości Bużyska.
Tam po krótkim odpoczynku przemieścili się do Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.
Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała historię Zespołu dworsko-parkowego, który istnieje od ok. 1852 r. Zaprezentowała eksponaty, które się tam znajdują.
Ognisko w tak urokliwym miejscu uświetniło całą wycieczkę.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Muzeum Regionalnego w Dąbrowie, gmina Przesmyki, który stanowi oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
http://www.muzeumsiedlce.art.pl/pl/site/490/493/728/muzeum.ziemianstwa.w.dabrowie.html
W dniu 30 maja na warsztaty zielnikowe przybyła grupa 17 studentów wydziału rolnictwa w Ciechanowie. W deszczowy dzień zbierali okazy ciekawych roślin.
Na koniec odbyły się zajęcia w sali edukacyjnej NPK w Łochowie.
Nie tylko na terenie NPK można przedstawić naszą działalność w zakresie ochrony przyrody. W dniach 1-3 czerwca zostaliśmy zaproszeni na ogólnopolską konferencję „Płazy – znaczenie, zagrożenia i ochrona” organizowaną przez Stowarzyszenie „Człowiek i przyroda” na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.
Nasz kilkuletni dorobek ochrony płazów został przedstawiony w postaci posteru. Bardzo szybko rozeszły się nasze wydawnictwa związane z płazami: folder i pocztówki.