Załoga Eko w Mazowieckim Parku Krajobrazowym
24 kwietnia oraz 21 lipca 2015 roku na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego nagrywane były 2 odcinki programu telewizyjnego Załoga Eko. Jest to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży opowiadający o polskiej przyrodzie i ekologii.
Kilkoro dzieci pilnie słuchało i zadawało pytania na temat projektów prowadzonych aktualnie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. W kwietniu dzieci na początku wysłuchały opowieści inż. Agnieszki Piątek oraz inż. Anny Kamilewicz, studentek Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na temat motyli: pazia królowej i pazia żeglarza. Miały okazję potrzymać i obejrzeć z bliska poczwarki tych gatunków oraz dowiedzieć się czegoś o ich biologii, zagrożeniach i ochronie.
Następnie udano się na Bagno Całowanie, w okolice Czarnych Stawków, gdzie wysłuchano Dyrektora MZPK, Sylwestra Chołasta, który opowiadał o torfowiskach.
W tym samym miejscu dr Krzysztof Klimaszewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pokazał dzieciom jak wygląda traszka. Opowiadał m. in. o biologii i ochronie tych płazów, zaprezentował jak się je wyławia oraz pobiera jaja. Pod koniec dnia dzieci miały okazję wziąć udział w akcji przenoszenia płazów na drugą stronę ulicy, co sprawiło im niemałą uciechę, a i płazom przyniosło korzyści.
W lipcu Załoga Eko spotkała się z prof. dr hab. Jackiem Wolnickim i uczestniczyła w pobraniu narybku strzebli błotnej, niewielkiej rybki objętej ścisłą ochroną, hodowanej w Żabieńcu. Znajduje się tam Zakład Rybactwa Stawowego, którego profesor jest kierownikiem. Potem wszyscy udali się na Bagno Całowanie, nad Czarne Stawki gdzie dzieci sprawdziły parametry zbiornika i wypuściły pobrane wcześniej strzeble. Późnym popołudniem załoga spotkała się z dr hab. Grzegorzem Lesińskim ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który pokazał dzieciom jak wygląda monitoring nietoperzy, omówił m. in. ich biologię i zagrożenia, a dzieci miały możliwość zobaczyć i usłyszeć te stworzenia. Wieczorem rozstawiono sieć na nietoperze i na przykładzie złapanych osobników omówiono anatomię tych latających ssaków. Koordynatorem ze strony Mazowieckiego Parku Krajobrazowego był Przemysław Skrzypiec-Nowak nadzorujący projekty czynnej ochrony w MPK współfinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie.