Wiosenne wypalanie traw to zagrożenie dla przyrody i ludzi!
Wypalanie traw jest zabiegiem agrotechnicznym stosowanym w rolnictwie od wielu stuleci w celu użyźnienia gleby i usunięcia chwastów z łąk i pastwisk. Obecnie wiadomo, że wypalanie traw powoduje szereg nagatywnych zmian w środowisku.
Ogień niszczy glebę i zabija zamieszkujące ją organizmy. W płomieniach giną również drobne zwierzęta pożyteczne dla środowiska, np. płazy, mrówki, pszczoły i trzmiele. Wypalanie łąk powoduje również niszczenie miejsc lęgowych licznych ptaków gniazdujących na ziemi oraz wśród krzewów. Proceder ten oddziałuje negatywnie nie tylko na przyrodę ale też stanowi niebezpieczeństwo dla ludzi. Dym towarzyszący wypalaniu może powodować utrudnienia drogowe i kolizje. Ponad to wypalanie traw niesie za sobą duże prawdopodobieństwo pożaru pobliskich osiedli ludzkich. Akcje gaszenia pożaru pociągają za sobą nakłady finansowe, które mogłyby być wykorzystane do innych celów, a Straż Pożarna wzywana często do gaszenia wypalanych traw może nie dotrzeć na czas do innych wezwań.
Apelujemy o zaniechanie tego szkodliwego procederu. Jest to szczególnie ważne na terenach cennych przyrodniczo, gdzie występują rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Wypalanie traw w obszarze Parku Krajobrazowego może spowodować nieodwracalne straty w lokalnym środowisku oraz bioróżnorodności chronionego obszaru. Jest to również zabieg rolniczy niezgodny z prawem. Wypalanie traw na łąkach, pastwiskach i nieużytkach jest na terenie Polski jest zabronione. Regulowane jest to m.in. przez Ustawę o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2013, poz. 627 z późn. zm.) W myśl tego dokumentu kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny.
Niszczące skutki działania płomieni widać na zdjęciach wykonanych po ugaszeniu pożaru który miał miejsce na terenie obszaru NATURA 2000 o nazwie Łąki Soleckie (PLH14055) znajdującego się na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. W dniu 10 marca 2015 r. w wyniku umyślnego lub nieumyślnego zaprószenia ognia spalony został znaczny obszar otaczający znajdujące się tu stawy. Jest to zarówno stanowisko występowania wielu gatunków ptaków, jak również płazów, gadów, ssaków, ryb i bezkręgowców.
Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni, gdy ktoś wypala trawy. WIDZISZ POŻAR – ALARMUJ. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer alarmowy 112.
Pogorzelisko na Łąkach Soleckich
Po zakończeniu akcji Straż Pożarna pojechała na sygnale do kolejnego wezwania
Pogorzelisko na skraju stawu. Podczas pożaru zginęło wiele owadów, ślimaków i płazów zasiedlających ten teren.
WIDZISZ POŻAR ALARMUJ – TEL. 112 LUB 998