Warsztaty ekologiczne dla uczniów w Kozienickim Parku Krajobrazowym
W ramach zadania „Edukacja dla zrównoważonego rozwoju na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w 2012 roku” w październiku odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów z Publicznego Gimnazjum w Jedlni-Letnisko. Część stacjonarna miała miejsce w Izbie Dydaktyczno – Muzealnej Puszczy Kozienickiej w Augustowie. Celem warsztatów było m.in. zapoznanie uczniów z walorami przyrodniczymi, historycznymi i kulturowymi Puszczy Kozienickiej.
Omówione zostały również zagrożenia biotyczne, abiotyczne i antropogeniczne występujące na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz sposoby ograniczania zagrożeń antropogenicznych na przykładzie elektrowni. Część terenowa odbyła się w Elektrowni ENEA Wytwarzanie S.A. w Świerżach Górnych. Pracownik elektrowni zapoznał uczestników z historią powstania i dzisiejszą działalnością elektrowni, skupiając się przede wszystkim na technologiach i przedsięwzięciach mających na celu dbanie o środowisko. Dla wszystkich gimnazjalistów zapewne była to bardzo interesująca lekcja, gdyż każdy mógł na własne oczy zobaczyć technologię wytwarzania energii elektrycznej. Uczniowie oglądali przepompownię, budynki bloków, ogromne składowisko węgla, instalację odsiarczania spalin, na którą składał się komin o wysokości 150 metrów i średnicy 20 m. Do niego odprowadzane były oczyszczone już z siarki spaliny. Uczniowie zdobyli wiadomości na temat funkcjonowania oczyszczalni ścieków oraz instalacji spalania biomasy, która także wpływa na rozwój technologii stawiających na pierwszym miejscu ekologię. Duże wrażenie na gimnazjalistach wywarło centrum dowodzenia elektrowni czyli sterownia. Ostatnim punktem warsztatów był przejazd na hałdy popiołu i żużla, zapoznanie z technologią składowania odpadów dymnicowych oraz sposobami zabezpieczenia wysypiska przed szkodliwym oddziaływaniem na okoliczne lasy i wody gruntowe.
„Edukacja dla zrównoważonego rozwoju na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w 2012 roku, dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 25.500,00 zł”