Warsztaty edukacyjne dla nauczycieli w Kozienickim Parku Krajobrazowym.
W ramach zadania „Edukacja dla zrównoważonego rozwoju na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w 2014 roku” Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego zorganizował warsztaty stacjonarno – terenowe w ktorych wzięli udział nauczyciele z placówek oświatowych zlokalizowanych w granicach Kozienickiego Parku Krajobrazowego i jego najbliższym sąsiedztwie.
Celem tegorocznych warsztatów było poszerzenie wiedzy na temat miejsc o największych walorach przyrodniczych na terenie Parku i otuliny oraz miejsc, które najlepiej ilustrują problematykę wpływu czynników antropogenicznych na tutejszą przyrodę. Warsztaty poprowadziła Pani dr Małgorzata Falencka-Jabłońska pracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) w Sękocinie Starym, współpracująca w zakresie edukacji ekologicznej z Instytutem Badań Edukacyjnych, Pracownią Dydaktyki Biologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Zakładem Ekologii Lasu i Łowiectwa. Od 22 lat organizuje Olimpiadę Wiedzy Ekologicznej (OWE) w skali kraju. Prowadząca omówiła walory przyrodnicze Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz zmiany ekosystemów leśnych w zasięgu oddziaływania elektrowni Kozienice. Następnie uczestnicy warsztatów przejechali na powierzchnie badawcze Zakładu Ekologii Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa, gdzie od 40 lat prowadzone są kompleksowe analizy i oceny zmian środowiska leśnego w strefach oddziaływanie imisji Elektrowni Kozienice na tereny przyległe do Elektrowni oraz otulinę Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Istotnym elementem zajęć terenowych było zapoznanie nauczycieli z metodami określania stanu zanieczyszczenia środowiska, które można wykorzystać podczas lekcji terenowych.
Zadanie „Edukacja dla zrównoważonego rozwoju na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w 2014 roku” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie 12100,00 zł. www.wfośigw.pl