Uczniowie z Ceranowa odkrywali lokalne miejsca pamięci
Nadbużański Park Krajobrazowy to piękne krajobrazy, bogata przyroda, ale także miejsca o ciekawej historii, powiązane z regionem i jego losami.
Przewodniki i mapy przybliżają nam historię pałaców i dworów, warto jednak zwrócić uwagę także na mniejsze punkty, które są elementem lokalnej historii. Do poznawania i dbania o takie miejsca zachęcił młodzież z Zespołu Szkół w Ceranowie pan Janusz Kur – strażnik NPK. Uczniowie wraz z nauczycielkami – panią Anną Makowiecką, panią Joanną Ślepowrońską oraz Krystyną Wrzos zadbali o dwa miejsca pamięci – pomnik bitwy pod Jagodnikiem 1944 r. oraz mogiłę w Długich Grzymkach.
Cała wyprawa przyjęła postać historycznego rajdu rowerowego. Uczestnicy wysłuchali opowieści o wydarzeniach z przeszłości oraz praktycznie zadbali o pamiątki po nich.
Pomnik zwycięskiej bitwy, którą stoczył oddział partyzancki z hitlerowcami 28 lipca 1944 r. został oczyszczony, jego otoczenie uporządkowano.
Uczniowie zadbali też o leśną mogiłę – zapomniany grób w pobliżu Długich Grzymek. Przypomina ona historię z czasów okupacji, gdy we wsi, w gospodarstwie pod lasem, ukrywał się ranny partyzant. Dowiedziawszy się o tym niemieccy żołnierze pojmali go wraz z dającym mu schronienie gospodarzem – Feliksem Żochowskim. Obaj Polacy zostali straceni na miejscu. Tam też pochowali ich okoliczni mieszkańcy. Po wojnie zwłoki Feliksa Żochowskiego przeniesiono na cmentarz do Ceranowa. Pamięci partyzanta przygotowano skromną mogiłę.
Na obu uporządkowanych historycznych miejscach uczniowie złożyli kwiaty. Była to wartościowa lekcja pamięci o przeszłości, umożliwiająca wzbogacenie wiedzy o najbliższej okolicy.