STOP – WIDZISZ POŻAR ALARMUJ!
Z przykrością informujemy Państwa o pożarze, który miał miejsce na terenie obszaru NATURA 2000 o nazwie Łąki Soleckie (KOD: PLH14055), gmina Góra Kalwaria (mapa). Z naszych ustaleń wynika iż do pożaru doszło w wyniku umyślnego lub nieumyślnego zaprószenia ognia. Na terenie powiatu piaseczyńskiego znajdują się trzy obszary Natura 2000 – Dolina Środkowej Wisły, Stawy w Żabieńcu i Łąki Soleckie. Dwa ostatnie spośród wymienionych znajdują się na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Całkowita powierzchnia Łąk Soleckich, uznanych jako obszar NATURA 2000 to 222,1 hektara. Jest to zarówno stanowisko występowania wielu gatunków ptaków, jak również płazów, gadów, ssaków, ryb i bezkręgowców. To właśnie ta ostania grupa jest najbardziej narażona na zagrożenia wynikające z pożarów. Na Łąkach Soleckich znajdują się m.in. dwa gatunki z rodziny poczwarówkowatych, tj. poczwarówka zwężona (Vertigo angustior) oraz poczwarówka jajowata (Vertigo moulinsiana). Oba gatunki zostały wymienione w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako zagrożone wyginięciem, jak również znajdują się one w Załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG, jako gatunki szczególnie cenne dla całej Unii Europejskiej. Są to małe, mierzące zaledwie ok. 2 mm ślimaki, których środowiskiem życia są właśnie tereny podmokłe, porośnięte wysoką roślinnością szuwarową. W tym przypadku, właśnie te tereny Łąk Soleckich zostały w największym stopniu dotknięte pożarem.
Warto przypomnieć, że wypalanie traw do dnia dzisiejszego jest uznawane za tanią i łatwą metodę pozbycia się chwastów i ich nasion. Niestety w bardzo dużej ilości przypadków doprowadza to do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia, co mogło mieć również miejsce w przypadku pożaru na Łąkach Soleckich. Niestety skutki takiego działania są katastrofalne dla fauny i flory dotkniętej pożarem. Pamiętajmy, że ogień oprócz chwastów niszczy również rośliny pożyteczne, jak również stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, głównie tych małych – żyjących w glebie oraz tych, które przed ogniem nie potrafią uciec. Dodatkowo wypalanie traw stanowi bezpośrednio zagrożenie dla gniazd ptasich znajdujących się w zadrzewieniach lub zakrzewieniach występujących na łąkach. Śmiało można powiedzieć, że działanie takie stanowi akt wandalizmu, który doprowadzić może do degradacji ekosystemów.
Przypominamy, że zgodnie z prawem WYPALANIE TRAW W POLSCE JEST NIELEGALNE, a zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu lub grzywny.
Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni, gdy ktoś wypala łąki (trawę). WIDZISZ POŻAR – ALARMUJ. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer alarmowy 112.
Pogorzelisko na Łąkach Soleckich
Zniszczenie brzegów stawów na Łąkach Soleckich
Spalona sosna na Łąkach Soleckich
Pożar może doprowadzić do degradacji ekosystemu
Zniszczenie roślinności szuwarowej na Łąkach Soleckich
Pożar rozprzestrzeniał się bardzo szybko
Łabędź niemy (Cygnus olor) na Łąkach Soleckich
WIDZISZ POŻAR ALARMUJ – TEL. 112 LUB 998