Spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem – relacja
W dniu 12 grudnia 2014 r. dyrektor Warszawskiego Zoo, lekarz weterynarii, ornitolog, założyciel azylu dla ptaków w Warszawie i autor licznych publikacji, Andrzej Kruszewicz spotkał się z mieszkańcami Gminy Piaseczno, aby opowiedzieć o lokalnych gatunkach ptaków. Na wykład przyszło około 50 osób. Wśród fascynatów ptaków znalazły się osoby w każdym wieku. Każdy uczestnik z uwagą słuchał interesujących opowieści o ptakach Mazowsza i ich zwyczajach.
Podczas wykładu Andrzej Kruszewicz przedstawił główne grupy ptaków spotykane na terenie Mazowsza: w miastach, miasteczkach i ich okolicach. Obok ciekawych opowieści o tym „jak widzą sowy” lub „co tak naprawdę jedzą bociany”, uczestnicy poznali wiele problemów z jakimi borykają się na co dzień ptaki żyjące obok człowieka. Wymienić można tutaj utratę miejsc do gniazdowania poprzez zatykanie otworów wentylacyjnych w budynkach oraz uzależnienie ptaków wędrownych od człowieka poprzez całoroczne dokarmianie. Problem ten widać zimą, kiedy łabędzie zdobywające pokarm w parkach miejskich pozostają na zbiornikach wodnych. Pozostanie na zamarzającym stawie może skończyć dla nich tragicznie. Kolejnym problemem ptaków, który wynika z dobrych chęci ludzi jest niepotrzebne zabieranie piskląt np. kawek lub srok, spod ich gniazd i próby odchowania lub przekazania do azylu dla ptaków. Czasem najlepszą pomocą dla takiego malucha jest pozostawienie do na miejscu. Opuszczanie gniazd przez zdawałoby się bardzo niesamodzielne ptaki jest dla wielu gatunków normą. Zabrane spod gniazda i odchowane przez ludzi pisklę należy później na powrót przyzwyczajać do życia w naturze, co nie jest łatwe.
Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Kruszewiczowi za wiedzę przekazaną uczestnikom podczas wykładu. Z pewnością zapadnie ona w pamięć słuchaczom oraz zostanie przekazana dalej.
Przy tej okazji pragniemy przypomnieć, że w związku ze zbliżającą się zimą ptakom coraz trudniej znaleźć pokarm niezbędny do przeżycia. Szczególnie dużym zagrożeniem dla ptaków są mroźne noce. W związku z tym zachęcamy do zawieszenia w ogrodzie karmników dla ptaków. Pamiętajmy jednak o mądrym dokarmianiu! Oto kilka najważniejszych zasad:
1. Karmnik umieszczamy z dala od krzewów, gdzie mogłyby się schronić koty.
2. Karmnik powinien mieć daszek chroniący pokarm przed śniegiem.
3. Pamiętajmy o sprzątaniu karmnika w celu uniknięcia roznoszenia chorób i pasożytów oraz zjadania przez ptaki zepsutego pokarmu.
4. W karmniku umieszczamy pokarmy świeże, nie solone, np. słonecznik, proso, dynię oraz inne nasiona, ziarna zbóż, mrożone owoce jarzębiny, głogu i innych krzewów, pokrojone owoce. Unikajmy dokarmiania pieczywem, jeśli jednak umieszczamy je w karmiku musi być ono pokrojone w drobną kostkę.
5. Ptaki dokarmiamy tylko w okresie zimowym. Dokarmianie należy skończyć najpóźniej w marcu.
Słuchaczy przywitali: Pan Daniel Putkiewicz – pełnomocnik ds. rozwoju gminy Piaseczno i Pan Robert Belina – Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych
Uczestnicy z niecierpliwością wyczekiwali początku wykładu
Dr Andrzej Kruszewicz przedstawił informacje o wielu grupach ptaków, w tym ptakach drapieżnych
Uczestnicy próbowali sobie wyobrazić na czym polega działanie wzroku sowy
Dr Kruszewicz przedstawił m.in. problemy jerzyków, ptaków o których istnieniu wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, a to dlatego, że jerzyki większość życia spędzają w powietrzu
Uczestnicy otrzymali ptasie kalendarze przekazane przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”
ORGANIZATOR GŁÓWNY