Samodzielna eksploracja przyrody – na zmodernizowanej ścieżce „Uroczysko Ceranów” w NPK
Forma ochrony przyrody jaką jest park krajobrazowy wskazuje nam, że ten właśnie obszar jest wyjątkowy pod względem możliwych do odnalezienia wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych oraz pięknych krajobrazów. Nadbużański PK jest drugim co do wielkości tego typu obiektem w kraju – jak w takim razie wytypować trasę ciekawej wyprawy?
Tu z pomocą przychodzą nam wyznaczone ścieżki przyrodnicze. Ich przebieg planowany jest po najciekawszych terenach danej okolicy, długość dostosowana jest do dłuższego marszu lub przejażdżki rowerowej. Informacje o mijanych terenach, otaczających roślinach, żyjących w pobliżu zwierzętach oraz o zjawiskach przyrodniczych możemy czerpać z przygotowanych tablic informacyjnych. Pozwalają one na samodzielne poznawanie świata przyrody. Są też niewątpliwym udogodnieniem dla prowadzących wycieczki i rajdy – przedstawiają ciekawe informacje o okolicy i sugerują obranie konkretnej trasy.
W Nadbużańskim Parku Krajobrazowym systematycznie modernizowane są kolejne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze – w tym roku dzięki dotacji z WFOŚiGW w Warszawie zupełnie nową szatę uzyskała trasa „Uroczysko Ceranów” w gm. Ceranów. Przemierzający szlak na kolejnych przystankach mają możliwość zapoznać się z treścią tablic o tematyce przyrodniczej. „Uroczysko Ceranów” – ścieżka typowo leśna, prezentuje nam 13 przystanków, gdzie możemy poznać informacje na temat ekosystemów leśnych, ciekawych przedstawicieli flory i fauny oraz o pobliskich formach ochrony przyrody. Na wyznaczonym szlaku znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Biele i Podjabłońskie oraz obszar Natura 2000: Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Dąbrowy Ceranowskie. To doskonałe miejsce dla miłośników przyrody!
W trakcie przyrodniczej wędrówki dzięki dotacji z WFOŚiGW będziemy mogli odpocząć pod nową wiatą na polanie w miejscowości Garnek.
Zapraszamy na przyrodniczy szlak!
Modernizacja ścieżki edukacyjno-przyrodniczej na terenie NPK pn.: „Uroczysko Ceranów” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 12 920,00 zł.