Rzadkie ślimaki w MPK
Bagno Całowanie, jako obszar unikatowy na skalę europejską, zostało włączone do obszaru europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 w 2007 roku (PLH140001). Jest to jedyny obszar wodno-błotnym na Nizinie Mazowieckiej, zachowany w układzie typowego torfowiska niskiego. Bliskość aglomeracji warszawskiej oraz rozwój lokalnego budownictwa jednorodzinnego, połączone z silną penetracją przez turystów sprawiają że obszar ten wraz z jego różnorodnością przyrodniczą jest zagrożony.
W celu lepszego poznania i ochrony tych cennych siedlisk Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, w roku 2011, dzięki otrzymanej dotacji w WFOŚiGW w Warszawie przystąpił na obszarze Bagna Całowanie do inwentaryzacji siedliskowej oraz gatunkowej skoncentrowanej na ślimakach rodzaju Vertigo.Pierwsze doniesienia o ich występowaniu pochodziły z lat 30-tych XX wieku, były jednak bardzo skromne. Kolejne dane o ich występowaniu uzyskał zespół SGGW w Warszawie, ale nie dotyczyły one obszaru Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, na którym nam najbardziej zależy.
Prace inwentaryzacyjne na terenie Bagna Całowanie wykonane w ramach zadania zrealizowano pod kierownictwem Pana dr Witolda Strużyńskiego z SGGW w Warszawie. Nieodzowną pomocą przysłużyli także studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego Biologów SGGW w Warszawie, którzy sprawowali opiekę nad pobranymi próbkami.
Inwentaryzacja wykazała obecność czterech gatunków mających szczególnie istotną rangę dla krajów członkowskich Unii Europejskiej:
1 Poczwarówkę Geyera – Vertigo geyeri (1013)
2 Poczwarówkę zwężoną – Vertigo angustior (1014)
3 Vertigo genesii (1015)
4 Poczwarówkę jajowatą – Vertigo moulinsiana (1016)
Dziękujemy WFOŚIGW w Warszawie za wspieranie tak ważnych projektów, mających umożliwiających dokładniejsze poznanie unikalnych gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce.