Restytucja różanki w wodach Kozienickiego Parku Krajobrazowego – etap IV
Różanka to niewielka ryba, której europejska populacja jest uznawana za niezadowalającą, dlatego też gatunek ten został umieszczony w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej. Również w Polsce różankę umieszczono w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt – jako gatunek zagrożony wyginięciem. W Polsce różanka od 1995 roku podlegała ochronie ścisłej.
Obecnie na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 roku jest pod ochroną częściową. Program odtwarzania pogłowia różanki w wodach Kozienickiego Parku Krajobrazowego trwa od 2011 roku. Do chwili obecnej do wytypowanych zbiorników wodnych na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego wypuszczono ok. 2300 osobników wyhodowanych w wylęgarni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (400 w roku 2011, 500 w roku 2012, 400 w roku 2013 oraz 1000 w roku 2014). Ważnym elementem edukacyjnym i ekologicznym jest utrzymywanie od ponad 4 lat stałego stada różanek w basenie znajdującym się na terenie Ośrodka Dydaktyczno Muzealnego w Augustowie. Każdego roku dokonuje się kontrolnego odłowu różanek i zauważono, że ryby są w bardzo dobrej formie. Nadwyżki pochodzące z rozrodu w basenie są przeznaczane do zarybienia zbiorników na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
tarlaki w laboratorium
tarło różanek samica z długim pokładełkiem
transport różanek do reintrodukcji na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego
odłowy różanki do pomiarów
pomiary różanek z reintrodukcji na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego
Zadanie „Restytucja różanki (Rhodeus sericeus) w wodach Kozienickiego Parku Krajobrazowego – etap IV” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie 5 400,00 zł.