Przyrodnicze zagadki podczas akcji „Leśnicy dla Stolicy”
Czy żaby mogą mieszkać w borach? Po co dzięcioł kuje w drzewie? Jak pomagać mieszkańcom lasu? Te i inne przyrodnicze zagadnienia towarzyszyły nam na stanowisku informacyjno-promocyjnym Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych w „leśnym miasteczku” w ramach akcji „Leśnicy dla Stolicy” na kampusie SGGW w dniach 18-19 maja 2012 r.
Prezentacje, wystawy i konkursy organizowane przez Wydział Leśny SGGW, liczne nadleśnictwa, Kampinoski Park Narodowy i Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych w „leśnym miasteczku” miały miejsce równocześnie z obchodami Dni SGGW. Uroczystości i punkty informacyjno-edukacyjne przyciągnęły mnóstwo gości z całej Warszawy.
Najciekawsi wszelkich informacji na temat leśnych milusińskich byli oczywiście najmłodsi. Z zapałem rozwiązywali zagadki, układali przyrodnicze puzzle oraz odpowiadali na pytania związane z poznawanymi zwierzętami.
Szczególnymi bohaterami dnia były płazy – zwierzęta, które potrzebują do życia dwóch środowisk – zarówno wody, gdzie wszystkie przychodzą na świat, jak i lądu, który niektóre gatunki wybierają jako stałe miejsce do życia. Może to być także las, gdzie mieszkają np. żaba trawna i ropuchy. Na stoisku MZPK można było zmierzyć się z płazim memory, przygotować własną skaczącą żabkę origami i potrenować umysł nad zagadkami. Prezentowaliśmy także założenia programu edukacyjno-ochroniarskiego „Pomagamy płazom w trakcie wiosennych wędrówek„.
Szacujemy, że odwiedzając nas swoją wiedzę o lesie i nie tylko wzbogaciło ok. 10 tysięcy osób. Takie zainteresowanie tematyką przyrodniczą oraz działaniami na rzecz natury jest bardzo pozytywnym sygnałem, który tym bardziej motywuje nas do pracy w ramach zadań parków krajobrazowych.