Oferta edukacyjna
Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza do udziału w zajęciach edukacyjnych
Na Państwa życzenie przyjedziemy do szkoły i poprowadzimy prelekcję dla uczniów. Poniżej przedstawiamy naszą propozycję tematów prelekcji. Zajęcia dostosowujemy do wieku uczestników.
1. Formy ochrony przyrody i działalność parków krajobrazowych
Chojnowski Park Krajobrazowy – prezentacja dotycząca historii i walorów przyrodniczo-krajobrazowych Parku.
Formy ochrony przyrody – prezentacja dotycząca form ochrony prawnej z nawiązaniem do form ochrony prawnej na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Czynna ochrona przyrody w Chojnowskim Parku Krajobrazowym – prezentacja dotycząca prowadzonych przez ChPK działań z zakresu ochrony przyrody, w tym „Akcji Żaba”.
2. Walory historyczne i kulturowe Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Zabytki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – ruszamy tropem lokalnej historii. Uczestnicy zajęć poznają zabytki powiatu piaseczyńskiego i dowiadują się jaką opowieść z przeszłości mogą one nam przekazać.
3. Człowiek i przyroda
Leśne życie – uczestnicy dowiedzą się podczas zajęć co to jest ekosystem leśny, jak zachowywać się w lesie i jak się po nim poruszać, jaka jest rola lasu w życiu człowieka oraz jakie rośliny i zwierzęta możemy napotkać w Lasach Chojnowskich.
Uwaga dziki, czyli jak zachować się przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem? – prelekcja o bezpieczeństwie w kontakcie z dzikimi zwierzętami. Po czym poznać występowanie poszczególnych grup i gatunków zwierząt? Jakiego zachowania możemy się po nich spodziewać?
4. Flora i fauna Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Charakterystyka drzew leśnych Polski – prelekcja przedstawiająca budowę drzewa, drewna. Przedstawienie głównych gatunków lasotwórczych Polski. W trakcie prelekcji dzieci mają okazję dotknąć i porównać deski pochodzące z różnych gatunków drzew.
Porosty – badamy zanieczyszczenie powietrza – prelekcja dotycząca skali porostowej. Dodatkowo możliwość zajęć praktycznych w terenie.
Ssaki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – prelekcja dotycząca charakterystyki, siedlisk i trybu życia ssaków.
Ptaki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – prezentacja gatunków ptaków z terenu Parku, ich cech rozpoznawczych, okresów przebywania w Parku oraz odgłosów, po których można je rozpoznać.
Płazy i gady Polski – prezentacja przestawiająca gatunki płazów i gadów występujące na terenie Polski. Podczas zajęć dzieci m.in. dopasowują charakterystyczne cechy do danych gatunków i zapoznają się z głosami godowymi płazów.
Szkodniki pierwotne i wtórne drzew – prelekcja przedstawiająca przykładowe gatunki owadów, szkodników drzew oraz sposoby stosowane w celu ich zwalczania.
Pszczoła miodna – charakterystyka, zwyczaje i zagrożenia. Prezentacja o pszczole miodnej, jej charakterystyce jako gatunku, zachowaniach społecznych oraz o tym, dlaczego pszczół ubywa.
Tropy i ślady zwierząt – zajęcia prezentujące najróżniejsze ślady i tropy, które możemy napotkać podczas spacerów po ChPK. Możliwość zajęć praktycznych w terenie.
Zwierzęta mniej znane: tajni agenci lasów i łąk – przedstawienie fascynujących zwyczajów zwierząt nocnych występujących w ChPK.
Dobranoc, czyli o spaniu u ludzi i u zwierząt – prelekcja o tym, czemu służy sen, jak śpią różne gatunki zwierząt oraz o higienie snu u dzieci.
Przygotowanie zwierząt do zimy – opowieść o tym jak różne grupy zwierząt spędzają okres zimowy.
Dokarmianie ptaków zimą – prelekcja dotycząca prawidłowego dokarmiania ptaków. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się również jakie gatunki ptaków spędzają zimę w Polsce, a które odlatują do „ciepłych krajów”.
Proponujemy również zajęcia terenowe, których tematyka uzależniona jest od pory roku. Zajęcia można realizować na terenie Zimnych Dołów w gminie Piaseczno, na naszych ścieżkach edukacyjnych Lasy Konstancińskie (gmina Konstancin-Jeziorna) i Gonna Sosna (gmina Piaseczno) lub w innej lokalizacji na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Przed rezerwacją zajęć prosimy zapoznać się z regulaminem.
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail edukacjachpk@parkiotwock.pl lub faxem (22) 754 51 00, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerami tel. (22) 754 51 00 lub 722 397 728.
Zajęcia są bezpłatne.