„Odtwarzanie pogłowia różanki w wodach Kozienickiego Parku Krajobrazowego”
Różanka to niewielka ryba, chroniona prawem krajowym i europejskim (umieszczona w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej). Figuruje też w Polskiej Czerwonej Księdze jako gatunek zagrożony wyginięciem.
Jej rozród jest ściśle związany obecnością w środowisku małży z rodziny skójkowatych. Degradacja wód, lokalne zanieczyszczenia przyczyniające się do ginięcia małży doprowadzają w krótkim czasie do zaniku różanki. W 2012 r. na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego kontynuowano ubiegłoroczne zadanie mające na celu odtworzenie różanki w śródleśnych zbiornikach wodnych. Zbiorniki te zostały wytypowane w wyniku prac terenowych (pomiarów głębokości i parametrów fizyko-chemicznych wody oraz analizy biologicznej, zwłaszcza pod kątem wykluczenia występowania obcych gatunków ryb -np. sumika karłowatego). Młode różanki przeznaczone do wypuszczenia (ponad 500 osobników) uzyskano w wyniku rozrodu przeprowadzonego w warunkach laboratoryjnych SGGW w Warszawie. Efektem tegorocznej realizacji zadania było zasiedlenie trzech zbiorników wodnych różankami i małżami. Zbiorniki te są sukcesywnie monitorowane (kontrolowana jest jakość wód oraz stan wprowadzonych organizmów). Ponadto przy Izbie Dydaktyczno – Muzealnej Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie zaaranżowano ekspozycyjny basen hodowlany, pełniący funkcję edukacyjną, w którym utrzymywane jest stado różanek oraz małże.
Opiekę merytoryczną nad projektem sprawował dr Witold Strużyński, który realizuje na Wydziale Nauk o Zwierzętach, w Zakładzie Zoologii część naukowo – badawczą programu czynnej ochrony różanki. Udział w pracach terenowych brali studenci z Międzywydziałowego Koło Naukowego Biologów SGGW.
Zadanie „Odtwarzanie pogłowia różanki (Rhodeus sericeus) w wodach w Kozienickiego Parku Krajobrazowego – ETAP II” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie 5 200,00 zł.