„Młodzieżowy strażnik Parku” – warsztaty dla uczniów z terenu Kozienickiego Parku Krajobrazowego w 2014 roku
W ramach zadania „Edukacja dla zrównoważonego rozwoju na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w 2014 roku” Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego zorganizował warsztaty stacjonarno – terenowe dla uczniów z trzech wytypowanych szkół położonych w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego zatytułowane „Młodzieżowy strażnik Parku”.
W każdej szkole przeprowadzono spotkania z pracownikiem parku oraz specjalistą ds. architektury krajobrazu. Podczas warsztatów stacjonarnych pracownik Parku omówił formy ochrony przyrody oraz przedstawił walory przyrodnicze Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Następnie specjalistka ds. architektury krajobrazu przekazała uczniom wiele ciekawych informacji o krajobrazie Kozienickiego Parku, min. jakie czynniki ukształtowały krajobraz, jakie elementy wchodzą w skład krajobrazu oraz jaki wpływ mają czynniki antropogeniczne na tutejszą przyrodę. Dla uczestników zajęć przygotowano karty pracy i prezentacje multimedialne. Jednym z zadań do wykonania było narysowanie przez uczniów elementów krajobrazu występujących w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
Warsztaty terenowe rozpoczął pracownik Parku w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie zapoznając uczniów z bytowaniem dziko żyjących zwierząt występujących w Kozienickim Parku Krajobrazowym. Następnie uczestnicy warsztatów przejechali do kilku ciekawych miejsc na terenie Parku gdzie tropiciel zwierząt zapoznał ich z arkanami sztuki odnajdywania i rozpoznawania śladów dziko żyjących zwierząt.
Podczas warsztatów stacjonarno – terenowych przekazaliśmy młodzieży na jakie szczegóły w krajobrazie i w terenie mają zwrócić uwagę aby więcej zobaczyć, zrozumieć, poznać i stać się strażnikiem Parku. Zdobyte umiejętności ułatwią poznawanie natury podczas samotnych wędrówek po Puszczy Kozienickiej.
Zadanie „Edukacja dla zrównoważonego rozwoju na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w 2014 roku” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie 12.100,00 zł. www.wfośigw.pl