Logo BPK
Logo Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego w obecnym kształcie zostało opracowane na przełomie 1999 i 2000 roku. Wcześniej funkcjonowały dwa loga BPK – motyw zimorodka i zabytkowego dworku.
Ponieważ dudek (Upupa epos L.) występował (i występuje) na terenie parku i otuliny, a cały obszar chroniony jest idealnym środowiskiem dla dudka postanowił właśnie dudka umieścić w logo parku. Dudek zamieszkuje środkową i południową Azję oraz niemal całą Europę. Jest ptakiem wędrownym, przylatuje w kwietniu, a odlatuje we wrześniu. Dudek cechuje się charakterystycznym wyglądem zewnętrznym, co uniemożliwia pomylenie go z innymi ptakami: na głowie dwurzędowy czub koloru rdzawego czarnymi końcówkami głowa oraz szyja rdzawo brązowe, plecy czerwonobrązowe, na czarnych skrzydłach białe i żółte pasy, dziób długi cienki i zagięty, koloru rdzawo brązowego z czarnym końcem. Rozróżnienie samca od samicy możliwe jest tylko z bliska(samica nieco mniejsza) ponieważ brak dymorfizmu płciowego.
Dudek jest niewielkim ptakiem, jego średnie wymiary to : długość ciała ok. 28 cm, długość dzioba 5-6 cm, długość ogona 10 cm, a rozpiętość skrzydeł 46 cm. Dudek żywi się mrówkami, pasikonikami, muchami, ślimakami, motylami, chrabąszczami oraz żabami i jaszczurkami. Często jego ofiarą pada turkuć podjadek. Czasami zjada także drobne rośliny i nasiona. Pożywienie zdobywa chodząc po piaszczystej ziemi, dziobiąc w glebie. Podczas żerowania kiwa głową w tył i przód. Schwytane owady najpierw miażdży, a następnie podrzuca do góry i dopiero połyka. Miejscami typowymi dla gniazdowania dudka są: doliny rzek, łąki, pastwiska pola uprawne, ugory, aleje drzew w pobliżu rowów, prześwietlone lasy z licznymi polanami, sady oraz obrzeża siedlisk ludzkich. Dudki posiadają specyficzną zdolność obrony – w przypadku zagrożenia potrafią strzelać mazistą substancją o nieprzyjemnym zapachu z gruczołu kuprowego w kierunku drapieżnika. Gniazda znajdują się na wysokości nie wyżej niż 3 m głównie w dziuplach spróchniałych drzew, w norach skarp i urwisk, stertach kamieni, szczelinach budynków oraz pod korzeniami. W tym roku na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego rozmieszonych zostało 30 skrzynek lęgowych dla dudków w ramach zadania „Aktywna ochrona dudka na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego”.