Kolejny rok działań na rzecz nietoperzy w NPK
Pierwsze skrzynki dla nietoperzy pojawiły się w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym w ubiegłym roku – niektóre z nich już znalazły nowych lokatorów. W roku bieżącym kontynuujemy działania ochronne na rzecz tych ssaków – kolejne skrzynki (100 szt.) dzięki wsparciu WFOŚiGW w Warszawie zostały powieszone na terenie leśnictwa Ceranów.
Aby przypomnieć sobie nieco informacji o nietoperzach zachęcamy do powrotu do artykułu „Jak zaprosić latające ssaki? – czynna ochrona nietoperzy w NPK„. Relacjonowaliśmy tam również ubiegłoroczne wieszanie schronów dla nietoperzy na terenie leśnictw Szumin i Wielgie. Stanowią one miejsce dziennego odpoczynku w tak ubogim w naturalne kryjówki (dziuple, odstająca kora) młodym lesie sosnowym.
Działaniami kierował prof. Grzegorz Lesiński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dotychczasowe wyniki podsumował także na konferencji z okazji XX-lecia NPK.
Efekty stosowania skrzynek dla nietoperzy w NPK są bardzo obiecujące. Zwykle na lokatorów trzeba czekać kilka lat (np. w MPK po siedmiu latach od zawieszenia zasiedlenie wynosiło 29-73%). W leśnictwie Szumin stwierdzono zajęcie 12 na 95 skrzynek – 12,6%. W sumie zaobserwowano 24 osobniki gatunku karlik większy. W leśnictwie Wielgie zajęte były 2 skrzynki na 98 – 2%. W sumie zaobserwowano 15 osobników gatunku gacek brunatny.
Człowiek silnie przekształcił środowisko – lasów nie reprezentują już dumne puszcze, a głównie młode jednorodne drzewostany. Tym bardziej istotne są działania mające na celu stworzenie warunków dla życia zwierząt, które utraciły naturalne siedliska. Warto również poznawać te organizmy – ze względu na ich ciekawy tryb życia i przystosowania doń oraz aby móc jak najlepiej działać na rzecz ich ochrony.
Swój udział w tym programie poprzez udostępnienie miejsca, wyznaczenie drzew (transektów), nadzór terenowy i pomoc finansową zadeklarowały Nadleśnictwa Łochów i Sokołów.
[nw]
Czynna ochrona nietoperzy na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 8.000,00 zł