Każdy może chronić przyrodę – podsumowanie programu „Pomagamy płazom…” w NPK
Ważnym aspektem działalności parków krajobrazowych jest ochrona przyrody oraz przybliżanie jej mieszkańcom i odwiedzającym te atrakcyjne tereny. Taką rolę spełniał przeprowadzony po raz kolejny w NPK program edukacyjno-ochroniarski „Pomagamy płazom w trakcie wiosennych wędrówek”, dofinansowany przez WFOŚiGW w Warszawie (wfosigw.pl).
W Polsce występuje niewiele gatunków płazów, stąd szczególnie warto podejmować działania sprzyjające zwiększaniu wiedzy na ich temat oraz działań zmierzających do ich ochrony.
Program objął kompleksowe działania – edukację, zwiększanie świadomości (prelekcje, warsztaty stacjonarne i terenowe) oraz prace terenowe i ochroniarskie (przenoszenie płazów wędrujących wiosną na miejsca godów). Wykorzystywano licznych metody edukacyjne i oddziaływania na społeczeństwo – prelekcje, warsztaty w szkołach i w terenie prowadzone metodami aktywizującymi, informacje w mediach, wystawy, uroczystość podsumowująca program. Wykorzystywano także nowoczesne technologie oraz zachęcano do samokształcenia i rozwoju warsztatu nauczycieli – udostępniono konspekty zajęć i kart zadań dla ucznia, do wykorzystania w pracy w szkole, na stronie internetowej NPK.
Program pozwolił na zdobywanie i pogłębianie wiedzy na temat płazów żyjących w Polsce. Uczestnicy poznali pozytywne aspekty obecności tych zwierząt w przyrodzie, obserwowali ich obecność w swojej okolicy, określali zagrożenia i możliwości pomocy. Wzięli też udział w działaniach ochronnych – przenoszeniu płazów. Na trasach migracji przy drogach umieściliśmy płotek, który powstrzymywał płazy przed wejściem na jezdnię. Wędrując wzdłuż przeszkody wpadały one do wiaderek, w których młodzież przenosiła je do zbiorników wodnych.
Program zachęcał do poznawania fauny regionu, podglądania przyrody i zwracania uwagi na jej przemiany. Obserwując i poznając przyrodę rozumiemy, jak ważne są działania na jej rzecz – zarówno chroniące ją przed degradacją (zapobieganie zanieczyszczeniom, ochrona siedlisk), jak i próby poprawy niekorzystnego stanu, np. przenoszenie płazów przez jezdnię, zabieganie o powstawanie przepustów, zabezpieczanie studzienek.
W trakcie imprezy podsumowującej program nagrodzono laureatów konkursów o płaziej tematyce (tu przeczytasz relację) oraz zaprezentowano wydawnictwa związane z programem. Uczniowie mogli zapoznać się z folderami i planszami edukacyjnymi o płazach oraz zagrać w edukacyjna grę. Te ciekawe pomoce dydaktyczne będą towarzyszyły nam podczas kolejnych zajęć edukacyjnych oraz na prezentacjach działalności Parku w trakcie lokalnych wydarzeń i uroczystości.
Pomagamy płazom w trakcie wiosennych wędrówek – program edukacyjno-ochroniarski na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 30.782,78 zł