„Jak to z Jagiełłą w Zagożdżonie było, czyli historia, której nie znacie”
….a która wydarzyła się w Pionkach w dniu 12 czerwca br. Położenie miasta Pionki wśród lasów Puszczy Kozienickiej zainspirowało nauczycieli tutejszej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 do opracowania projektu edukacyjnego mającego na celu kształtowanie świadomości regionalnej uczniów. W tym celu wykorzystano symboliczną dla Puszczy Kozienickiej postać Króla Władysława Jagiełły i wokół niej zbudowano scenariusz osadzonego w realiach średniowiecza przedstawienia. Jego akcja rozegrała się w dawnej osadzie leśnej Zagożdżon, która z czasem przekształciła się w dzisiejsze miasto Pionki.
Młodzi aktorzy – uczniowie pionkowskich szkół w profesjonalny sposób przedstawili prawdopodobny konflikt pomiędzy młynarzami Pianką i Zagożdżonem, który został zażegnany przez nieoczekiwanie przybyły orszak królewski. Zgodnie ze scenariuszem król Władysław Jagiełło schronił się tu przed burzą i tu po raz pierwszy spróbował lokalnych potraw – kapuśniaków i pazibrody. Kroniki historyczne mówią, że Puszcza Kozienicka była niegdyś królewskim łowiskiem, Król Władysław Jagiełło przyjeżdżał tu często, tu również w pobliskiej Jedlni wybudował swój dwór.
Licznie przybyli na przedstawienie goście mieli okazję obejrzeć przygotowane z tej okazji ekspozycje, w tym wystawę Zespołu ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego pt. „Puszcza Kozienicka w obiektywie”.