Edukacja w Chojnowskim Parku Krajobrazowym wciąż trwa
W dniu 21 marca do naszego parku nadeszła wiosna. Wskazuje na to zarówno temperatura, jak i powoli budzące się do życia zwierzęta i rośliny. Można spotkać już pierwsze płazy, a miejscami widać powoli kwitnące zawilce. Jest to dobry moment, aby przypomnieć o naszej ofercie edukacyjnej, którą staramy się przez cały czas dopasowywać do Państwa potrzeb.
W ramach działalności edukacyjnej pracownicy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzają na życzenie nauczycieli prelekcje dotyczące walorów przyrody i sposobów jej ochrony. Tematykę zajęć oraz czas trwania każdorazowo dostosowujemy do wymagań pedagogów. Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, jak również wychowanków szkół specjalnych.
W związku z rozpoczynającą się migracją płazów zachęcamy uczniów do poznania krajowej herpetofauny, prowadząc prelekcje pt. „Płazy i gady Polski”. Zajęcia, podczas których prezentujemy m.in. głosy godowe płazów, mogą być szczególnie ciekawe dla uczniów klas o profilu przyrodniczym. Pierwsze wiosenne prelekcje przeprowadziliśmy w Gimnazjum nr 1 w Piasecznie i w Szkole Podstawowej w Głoskowie, w trakcie której uczniowie wykazywali niezwykłe zainteresowanie krajowymi gatunkami płazów i gadów. W ostatnich dniach przeprowadziliśmy również prelekcję w Zespole Szkół Specjalnych w Pęcherach – Łbiskach, w trakcie której dzieci i młodzież uzyskały wiedzę z zakresu zasad bezpiecznego poruszania się po lesie. Głęboko wierzymy, że informacje dotyczące fauny i flory występującej na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego umożliwią im poznanie piękna otaczającej przyrody.
Prelekcja dotycząca płazów i gadów Polski w Gimnazjum nr 1 w Piasecznie
Prezentacja multimedialna „Płazy i gady Polski”
Prelekcja w Zespole Szkół Specjalnych w Pęcherach – Łbiskach
Prezentacja dotycząca form ochrony przyrody
Ponownie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z naszej oferty zajęć terenowych, które mogą zostać przeprowadzone m.in. na odnowionych w tym roku ścieżkach dydaktycznych. Ścieżka edukacyjna „Lasy Konstancińskie” znajduje się na południu Konstancina – Jeziornej, przy ulicy Od Lasu. Prowadzi ona przez ciekawe tereny leśne, w tym przez rezerwat leśny „Obory”. Druga ze ścieżek – „Gonna Sosna” znajduje się na południe od Jazgarzewa, przy drodze wojewódzkiej nr 722. Na jej trasie znajduje się wiele ciekawych obiektów przyrodniczych i historyczno-kulturowych, m.in. cmentarz żołnierski z 1915 roku, zatopiony las oraz dwa rezerwaty przyrody „Las Pęcherski” i „Biele Chojnowskie”. Podczas zajęć edukacyjnych zarówno dzieci, jak i młodzież mogą poznać las, dowidzieć się więcej o jego mieszkańcach, o tym, jak należy się zachowywać w lesie oraz w jaki sposób korzystać z jego dobrodziejstw.
Propozycje tematów zajęć stacjonarnych zamieszczone zostały w dziale „edukacja”. Zajęcia terenowe dopasujemy specjalnie do Państwa wymagań. Serdecznie zapraszamy do kontaktu e-mailowego: edukcajachpk@parkiotwock.pl lub telefonicznego pod numerem 22 754 51 00.