Edukacja przyrodnicza w 2011 roku w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.
Edukacja przyrodnicza jest nieodzownym elementem działalności Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Celem naszej edukacji jest kształtowanie w człowieku umiejętności korzystania z zasobów przyrody i czynnej ich ochrony oraz rozbudzenie świadomości ekologicznej, poszerzenie wiedzy na temat przyrody i biologii. Mazowiecki Park Krajobrazowy jest szczególnie atrakcyjnym obiektem prowadzenia działań edukacyjnych. Sprzyjają temu szczególnie interesujące pod względem naukowym i estetycznym warunki środowiska przyrodniczego.
Prowadzona przez nas edukacja ekologiczna dotyczy dzieci i młodzieży szkolnej i dla nich tworzone są specjalne programy edukacyjne, ale odwiedzają nas również grupy np. studentów, Uniwersytetów III Wieku, a także turyści indywidualni w tym całe rodziny.
W tym roku ilość osób korzystających z naszej oferty wynosiła ponad 4 tysiące. Przeprowadzane zajęcia były atrakcyjniejsze, dzięki zakupionym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie różnorodnym pomocą dydaktycznym.
Podczas zajęć z młodszymi grupami wiekowymi wykorzystujemy artykuły plastyczne, jak np. kredki, farby, papier kolorowy, nożyczki, kleje. aby poprzez zabawę i zajęcia manualne wpoić dzieciom troskę o otaczającą ich przyrodę. Zakupiliśmy również plansze przyrodnicze, filmy DVD i płyty CD m.in. (filmy: „W lesie o każdej porze roku”, „Wycieczka do lasu”, „Leśne drzewa. Filmowa opowieść sentymentalna”, „Skrzydlaci sprzymierzeńcy lasu”, płyty: „Tajemnice puszczy. Rozpoznawanie głosów zwierząt”, Jaki to ptak 1,2,3”) oraz przewodniki na wycieczkę („Aktywny przewodnik. Owady i inne bezkręgowce”, „Przewodnik do plecaka. Poznajemy owady.”, „Przewodnik przyrodniczy na wycieczkę”, „Spotkania z przyrodą. Rośliny i zwierzęta.”, „Motyle dzienne. Przewodnik terenowy i klucz do rozpoznawania.”).
Uczniowie starszych klas przychodzą przede wszystkim na zajęcia z konkretnego tematu, jak np.: ornitologia, botanika. Do zajęć z ornitologii dla najmłodszych uczestników zakupiliśmy figurki zwierząt z nagranymi oryginalnymi głosami oraz lornetki.
Na zajęcia z botaniki zakupiliśmy mikroskopy i odpowiednie preparaty roślinne do ich aktywnego obserwowania, dzięki temu możemy prowadzić zajęcia laboratoryjne.
Ponadto dzieci i młodzież mają możliwość przeprowadzania wielu ciekawych doświadczeń i eksperymentów z wykorzystaniem zestawów do badania gleby.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne i prowadzimy je przez cały rok. Zapraszamy Wszystkich chętnych do korzystania z naszej bogatej oferty edukacyjnej.
Serdecznie dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
„Pomoce dydaktyczne do zajęć edukacyjnych” dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 20.000,00 zł.