Edukacja ekologiczna w Areszcie Śledczym Warszawa-Służewiec
W dniach 7 czerwca i 11 lipca 2013 roku pracownicy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla osadzonych z Aresztu Śledczego Warszawa-Służewiec oraz Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego Warszawa–Służewiec w Grodzisku Mazowieckim. Zajęcia te odbyły się w ramach porozumienia podpisanego z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie. Na mocy porozumienia rokrocznie osadzeni wspomagają Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych sprzątając jego tereny leśne i łąkowe z odpadów.
Przedstawione na spotkaniach zagadnienia posłużyły resocjalizacji, zdobyte zaś informacje pomogły osadzonym w zdobyciu szerszej wiedzy na temat ochrony przyrody, a także były kluczowe dla lepszego poznania roli człowieka w ekosystemie.
Podczas prelekcji osadzeni pozyskali wiedzę na temat form ochrony przyrody, jakie wyróżnione są w ustawie o ochronie przyrody, jak również uzupełnili wiadomości o parkach krajobrazowych leżących na Mazowszu oraz poznali cele ich funkcjonowania. Ponad to słuchaczom przybliżono temat działania ekosystemu leśnego – interakcji i powiązań gatunkowych fauny i flory mającej swoje siedlisko w lasach.
Osadzeni poznali również pojęcie organizmów bioindykacyjnych i ich roli ocenie warunków środowiskowych. Jako przykład takich organizmów posłużyły wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza porosty, organizmy których plecha składa się z glonu i grzyba. Drugim przykładem bioindykatorów były płazy, które jako organizmy korzystające zarówno z siedlisk lądowych jak i wodnych, stanową dobry wskaźnik zmian następujących w środowisku. Przy tej okazji osadzeni poznali kluczowe różnice między gromadami płazów i gadów, a także usystematyzowali swoją wiedzę na temat gatunków tych zwierząt oraz trybu ich życia.
Liczymy na owocną współpracę z Aresztem Śledczym Warszawa-Służewiec w kolejnych latach. Państwa zachęcamy do zgłaszania miejsc znajdujących się w Chojnowskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie, gdzie są nielegalne miejsca składowania odpadów i miejsca bardzo zaśmiecone. Dzięki tym danym coroczne akcje sprzątania tych terenów będą mogły być coraz skuteczniejsze. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: chojnowskipark@parkiotwock.pl oraz pod numerem telefonu 22 754 51 00.