Czynna ochrona raka błotnego w Kozienickim Parku Krajobrazowym – etap I
Obecnie w wodach śródlądowych Polski występują co najmniej 4 gatunki raków. Rodzimą astakofaunę reprezentuje rak szlachetny oraz rak błotny.
Rak pręgowaty i rak sygnałowy pojawiły się w wodach europejskich na skutek introdukcji z Ameryki Północnej. Oba gatunki swoją ekspansją wypierają rodzime raki, doprowadzając do ich dramatycznego zaniku w wodach Polski. Od roku 2014 na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego realizowany jest program mający na celu restytucję i czynną ochronę raka błotnego – gatunku objętego ochroną częściową. Rak błotny jest gatunkiem o pochodzeniu pontkaspijskim. Według astakologów, jego naturalna, zachodnia granica występowania to wody śródlądowe Polski. Jednak od dziesiątków lat obserwuje się gwałtowny zanik stanowisk tego gatunku. W ramach prac w 2014 roku wykonano typowanie wód do zaraczeń wraz z przygotowaniem zaplecza do przeprowadzenia pierwszego jesiennego wsiedlenia raków. Materiał wyjściowy (reprodukcyjno-wylęgowy) pochodził z podchowalni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prace typujące wody do zasiedlenia rakami polegały na analizach biologicznych i fizyko chemicznych wód. Na podstawie tych analiz wytypowano dwa zbiorniki wodne w Kozienickim Parku Krajobrazowym. Łącznie w tym roku wypuszczono 450 raków (50 dorosłych oraz 400 sztuk wylęgu i jednorocznych raków błotnych). Efektem ekologicznym realizowanego programu jest wsiedlenie raków do kilku zbiorników i stworzenie rodzaju mateczników raka błotnego, służących w przyszłości do kolejnych zaraczeń w województwie mazowieckim, bazując na osobnikach z Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Stworzenie silnego pogłowia raków błotnych w wybranych zbiornikach retencyjnych Puszczy Kozienickiej zwiększy różnorodność biologiczną tego obszaru należącego jako ostoja siedliskowa do sieci Natura 2000.
RAK BŁOTNY W CZASIE ŻEROWANIA
RAKI PRZEZNACZONE DO RESTYTUCJI W KOZIENICKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM
DOROSŁE RAKI BŁOTNE PRZED WYPUSZCZENIEM
NOCNE ODŁOWY KONTROLNE RAKÓW
SAMICA RAKA BŁOTNEGO Z JAJAMI POD ODWŁOKIEM
Zadanie „Czynna ochrona raka błotnego (Astacus leptodactylus), w wodach Kozienickiego Parku Krajobrazowego – etap I” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie 5 400,00 zł.