Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w sezonie letnio-wiosennym bieżącego roku przeprowadzono pierwszy etap inwentaryzacji i monitoringu zbiorników wodnych w celu lokalizacji siedlisk miejscowej populacji płazów oraz określenia należących do niej gatunków.
Do tych działań wyznaczono 31 zbiorników znajdujących się w północnej części Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny, na terenach gmin: Piaseczno (18 zbiorników), Konstancin-Jeziorna (8 zbiorników) i Góra Kalwaria (5 zbiorników). Wyznaczone zbiorniki znajdowały się na obszarach leśnych, na łąkach, w dolinie rzeki Jeziorki oraz przy osiedlach.
Na wiosnę, po opuszczeniu zimowych kryjówek płazy przemieszczają się do zbiorników rozrodczych, gdzie odbywają gody. Płazy bezogonowe w tym okresie wydają charakterystyczne dla każdego gatunku głosy godowe. Spośród gatunków nizinnych najwcześniej, bo już w kwietniu, do godów przystępują ropuchy szare i zielone oraz żaby brunatne, a także grzebiuszki ziemne. W późniejszym okresie, pod koniec kwietnia i w maju można usłyszeć głosy godowe kolejnych gatunków: ropucha paskówka, kumak nizinny, rzekotka drzewna oraz żaby zielone. Płazy ogoniaste, czyli traszka zwyczajna i grzebieniasta nie wydają odgłosów godowych dlatego też obecność zwierząt w zbiorniku można stwierdzić po złożonych na roślinach podwodnych jajach.
W okresie prowadzenia prac monitoringowych poza nasłuchiwaniem głosów godowych płazów bezogonowych oraz poszukiwaniem jaj płazów ogoniastych prowadzono również odłowy dorosłych osobników i larw w celu identyfikacji gatunków. W wyniku tych działań zidentyfikowano następujące gatunki płazów: żaby zielone (wodną, jeziorkową i śmieszkę) w 71% zbiorników, żaby brunatne (trawną i moczarową) w 61,3% zbiorników, kumaka nizinnego w 35,5% zbiorników, ropuchę szarą w 32,3% zbiorników, traszkę zwyczajną w 19,4% zbiorników, grzebiuszka ziemna w 16,1% zbiorników, traszka grzebieniasta w 9,7% zbiorników, rzekotka drzewna w 6,5% zbiorników. Wszystkie wymienione gatunki występowały w gminie Piaseczno i Góra Kalwaria, natomiast nie stwierdzono występowania kumaka nizinnego i rzekotki drzewnej na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Tylko w jednym zbiorniku spośród wyznaczonych 31 lokalizacji nie stwierdzono żadnych płazów. inwentaryzowane zbiorniki oraz zidentyfikowane gatunki zostały naniesione na urządzenie GPS. Dzięki przeprowadzonym pracom udało się zlokalizować wcześniej nieznane miejsca rozrodu miejscowej populacji płazów. Wyznaczono również zbiorniki, które zalecane są do objęcia monitoringiem w kolejnych latach. Kontynuacja monitoringu pozwoli w przyszłości ocenić trendy i zagrożenia populacji.
Podmokłe łąki – jedno z miejsc rozrodu płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Zbiornik stanowiący miejsce rozrodu kumaka nizinnego
Kumak nizinny podczas wydawania odgłosów godowych
Jaja traszki grzebieniastej umieszczone na roślinach wodnych
Larwy traszki grzebieniastej wyłowione z jednego z badanych zbiorników
„Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny – etap I – inwentaryzacja i monitoring” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 11 120,00 zł, www.wfosigw.pl.