Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny – „Akcja Żaba”
Z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu zadania pn. „Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny”. Zadanie związane jest z ochroną płazów, w okresie ich wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych. Ma ono na celu uchronienie istniejącej populacji płazów przed zagrożeniami pochodzenia antropogenicznego, głównie zabijaniu płazów przez przejeżdżające samochody.
Do przeprowadzenia zadnia wytypowaliśmy dwa miejsca. Pierwsze zlokalizowane jest przy ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 873, pomiędzy miejscowościami Zalesie Górne i Pilawa, tuż przy stawach i zbiornikach wodnych. Drugie miejsce znajduje się w miejscowości Głosków – Lestnisko, tuż przy rzece o nazwie Struga, która na wysokości Wólki Pęcherskiej łączy się z rzeką Jeziorką.
Płazy rozpoczynają swoje wędrówki pod koniec marca lub na początku kwietnia, w celu odbycia godów i złożenia skrzeku. W tym celu przemieszczają się one z jednych zbiorników wodnych do innych, które nierzadko przedzielone są ruchliwymi drogami. Należy pamiętać, że pora godowa płazów ma bardzo gwałtowny i masowy przebieg, a kończy się z reguły w połowie maja. W celu ochrony populacji na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego ustawiliśmy zapory (płotki) ochronne wzdłuż wyżej opisanych miejsc. Przy płotkach wkopane są pojemniki (wiadra), do których wpadać będą płazy, które spróbują przejść przez drogę. Pojemniki częściowo zostały uzupełnione wodą, w celu zapewnienia płazom odpowiedniego środowiska do przeżycia. Ostatnim etapem zadania jest przeniesienie płazów w pobliże lub bezpośrednio do zbiornika wodnego. Czynność ta powinna być wykonana przynajmniej raz dziennie, w całym okresie trwania zadania. W tym miejscu pragniemy podziękować Pani Beacie Zawadzkiej – nauczycielowi przyrody z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głoskowie oraz Pani Barbarze Karwowskiej – nauczycielowi z Gimnazjum w Zalesiu Górnym za pomoc w realizacji zadania. Uczniowie z powyższych szkół, w ramach wolontariatu, pomagają nam w przenoszeniu płazów. Specjalnie dla nich przeprowadziliśmy prelekcje dotyczące krajowych gatunków płazów. Dzieci i młodzież miały możliwość zapoznania się z ich cechami zewnętrznymi, biologią, jak również nauczyły się odróżniać ich odgłosy. Cieszy nas tak duże zaangażowanie uczniów, którzy podzieleni na zespoły dwu i trzyosobowe nawet w dni wolne od szkoły przenoszą płazy. Specjalnie dla uczniów naszemu zadaniu nadaliśmy roboczą nazwę „Akcja Żaba”.
Szacujemy, że populacja przeniesionych płazów może liczyć nawet dwa tysiące sztuk. Niestety z doświadczenia wiemy, że ilość płazów stale maleje. W związku z powyższym niezwykle ważne jest, aby umożliwić im przeżycie. Prosimy również, aby kierowcy zwalniali w miejscach, gdzie dzieci przenoszą płazy. Przy ruchliwej drodze nr 873 dodatkowo ustawione zostały tablice informacyjne o prowadzonej akcji.
Akcja nie mogłaby się odbyć bez udziału Nadleśnictwa Chojnów, które zakupiło część siatki ochronnej, za co serdecznie dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Chojnów – Panu Sławomirowi Mydłowskiemu.
Zachęcamy również wszystkich zainteresowanych do samodzielnego zapoznania się z krajowymi gatunkami płazów, które potencjalnie można spotkać na naszym terenie. Poniżej można pobrać listę gatunków, a informacje dotyczące ich wyglądu i biologii życia dostępne są chociażby w Internecie.
Prelekcja dotycząca płazów w Gimnazjum w Zalesiu Górnym
Uczestnicy prelekcji w Gimnazjum w Zalesiu Górnym
Oznakowanie akcji przy drodze nr 873
Ustawione płotki przy drodze nr 873
Zastępca Dyrektora MZPK – Pan Robert Belina osobiście wziął do ręki młotek i wbijał paliki
Siatkę należało trwale przymocować do palików
Ostatnim etapem było przysypanie siatki, aby płazy nie mogły przedostać się pod nią
Zamocowane ogrodzenia w Głoskowie
PROJEKT FINANSOWO WSPIERAJĄ:
„Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 5 000 zł.