Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – „Akcja Żaba” – edycja 2014
Dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno po raz kolejny możliwe było rozpoczęcie następnego sezonu czynnej ochrony płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny w ramach zadania pn. Akcja Żaba. Zadanie to jest związane z ochroną płazów w trakcie ich wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych, gdzie płazy migrują w celu odbycia godów. Zdarza się, że wędrówki te prowadzą przez ruchliwe drogi, co prowadzi do masowych śmierci płazów pod kołami samochodów. Wraz ze szkołami z terenu Gminy Piaseczno pracownicy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego starają się chronić miejscową populację poprzez prowadzenie co roku ww. akcji.
Zadanie realizowane jest w dwóch lokalizacjach. Przy ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 873, pomiędzy miejscowościami Zalesie Górne i Pilawa, tuż przy stawach i zbiornikach wodnych. Druga lokalizacja znajduje się w miejscowości Głosków – Letnisko, tuż przy rzece o nazwie Struga, która na wysokości Wólki Pęcherskiej łączy się z rzeką Jeziorką.
W tym roku wiosna zawitała do Polski wcześnie, w związku z czym wiosenne wędrówki płazów, jak i Akcja Żaba rozpoczęły się miesiąc wcześniej niż w poprzednim sezonie. W celu ochrony populacji płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w połowie marca ustawiono zapory ochronne w postaci płotków, wzdłuż wyżej opisanych miejsc. Przy płotkach wkopano pojemniki do których wpadają płazy podczas prób przedostania się na drugą stronę jezdni. Pojemniki częściowo zostały uzupełnione wodą, w celu zapewnienia płazom wilgoci niezbędnej dla nich do przeżycia. Z pojemników kilka razy dziennie płazy są wyjmowane i przenoszone na drugą stronę drogi przez uczniów dwóch szkół znajdujących się na terenie Piaseczna. Pragniemy podziękować Pani Beacie Zawadzkiej – nauczycielowi przyrody z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głoskowie i Pani Barbarze Karwowskiej – nauczycielowi z Gimnazjum w Zalesiu Górnym oraz uczniom szkół za pomoc w realizacji zadania. To właśnie wolontariusze z powyższych szkół pomagają nam w przenoszeniu płazów. Uczniowie zanim przystąpią do akcji przechodzą krótki kurs prowadzony przez pracownika Chojnowskiego Parku Krajobrazowego oraz nauczycieli. Na zajęciach uczestnicy poznają bliżej biologię płazów oraz dowiadują się jak rozróżnić gatunki płazów które wpadają do pojemników. Podzieleni na zespoły wolontariusze wykazują się dużym poświęceniem, gdyż przenoszą płazy, nawet w dni wolne od szkoły.
Niektórym płazom pomimo ustawionych zapór, udaje się wydostać na drogę, mimo to co roku w obu lokalizacjach łącznie uczestnicy akcji ratują średnio aż 2000 osobników różnych gatunków.
Przy ruchliwej drodze nr 873 zostały ustawione tablice informacyjne dotyczące prowadzonej akcji. Prosimy kierowców, aby zwalniali w miejscach, gdzie dzieci przenoszą płazy.
Uczniowie z Gimnazjum w Zalesiu Górnym podczas zajęć na temat płazów i Akcji Żaba
Pani Beata Zawadzka opowiada uczniom z SP w Głoskowie a Akcji Żaba
Uczniowie z SP w Głoskowie podczas zajęć dotyczących Akcji Żaba
Stawianie płotków przy ruchliwej drodze
Tablica informująca o akcji
Rozstawione płotki przy drodze w Zalesiu
Jako pierwsze do zbiorników wędrują żaby trawne.
Pierwsze płazy szybko pojawiły się w wiaderkach i czekały na przeniesienie na drugą stronę drogi
Samiec żaby trawnej w szacie godowej
PROJEKT FINANSOWO WSPIERAJA: