Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – „Akcja Żaba” – edycja 2013
Z radością informujemy o rozpoczęciu corocznej akcji pod nazwą „Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny”. Zadanie to jest związane z ochroną płazów w trakcie ich wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych. Wędrówki te prowadzą przez ruchliwe jezdnie i często są zabijane przez przejeżdżające samochody. Ochrona ta polega na zapobieganiu takim sytuacjom, co prowadzi do ustabilizowania i ochrony ich populacji.
Zadanie realizowane jest w dwóch miejscach. Pierwsze zlokalizowane jest przy ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 873, pomiędzy miejscowościami Zalesie Górne i Pilawa, tuż przy stawach i zbiornikach wodnych. Drugie miejsce znajduje się w miejscowości Głosków – Letnisko, tuż przy rzece o nazwie Struga, która na wysokości Wólki Pęcherskiej łączy się z rzeką Jeziorką.
W tym roku dopiero w połowie kwietnia, z racji znacznie opóźnionej wiosny płazy rozpoczęły swe wędrówki w celu odbycia godów i złożenia jaj. W tym celu właśnie płazy przemieszczają się pomiędzy zbiornikami wodnymi, ale często się zdarza, że na ich drodze znajdują się ruchliwe trasy. Należy pamiętać, że pora godowa płazów ma bardzo gwałtowny i masowy przebieg, a trwa najczęściej do połowy maja. W celu ochrony populacji płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego ustawiliśmy zapory ochronne w postaci płotków, wzdłuż wyżej opisanych miejsc. Przy płotkach wkopane są wiadra, czyli pojemniki do których wpadać będą płazy próbujące przejść przez drogę. Pojemniki częściowo zostały uzupełnione wodą, w celu zapewnienia płazom odpowiedniego środowiska do przeżycia. Ostatnim etapem zadania jest przeniesienie płazów bezpośrednio zbiornika wodnego lub w jego bliską okolicę. Czynność ta powinna być wykonana przynajmniej raz dziennie, w całym okresie trwania zadania. Pragniemy podziękować Pani Beacie Zawadzkiej – nauczycielowi przyrody z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głoskowie oraz Pani Barbarze Karwowskiej – nauczycielowi z Gimnazjum w Zalesiu Górnym za pomoc w realizacji zadania. Uczniowie z powyższych szkół, w ramach wolontariatu, pomagają nam w przenoszeniu płazów. Cieszy nas tak duże zaangażowanie uczniów, którzy podzieleni na zespoły przenoszą płazy, nawet w dni wolne od szkoły.
Szacujemy, że populacja przeniesionych płazów może liczyć około półtora tysiąca sztuk. Niestety z doświadczenia wiemy, że ilość płazów stale maleje. W związku z powyższym niezwykle ważne jest, aby umożliwić im przeżycie. Przy ruchliwej drodze nr 873 zostały ustawione tablice informacyjne o prowadzonej akcji. Prosimy wszystkich kierowców, aby zwalniali w miejscach, gdzie dzieci przenoszą płazy.
PROJEKT FINANSOWO WSPIERAJĄ: