Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – „Akcja Żaba” – edycja 2013 – sprawozdanie
Głosy najróżniejszych płazów wydobywają się ze zbiorników wodnych już od początku kwietnia. Obecnie najczęściej można usłyszeć głosy żab zielonych: jeziorkowej, śmieszki oraz wodnej. Dopełniają je niekiedy melancholijny śpiew kumaka lub donośny głos rzekotki. Jednak, aby rozpocząć te koncerty, płazy musiały dotrzeć do zbiorników rozrodczych ze swoich zimowisk. Aby taka podróż nie zakończyła się tragicznie dla tych zwierząt, które na swojej trasie muszą pokonać ruchliwe drogi, młodzież ze szkół w Zalesiu Górnym i Głoskowie po raz kolejny w ramach „Akcji Żaba” wspomogła działania Chojnowskiego Parku Krajobrazowego (czytaj o rozpoczęciu zadania).
Z terenu miejscowości Zalesie Górne przeniesiono 527 osobników, natomiast z terenu miejscowości Głosków 1458 osobników. Łącznie daje to aż 1985 osobników przeniesionych na drugą stronę ruchliwych dróg. Wśród nich znalazły się ropuchy szare (Bufo bufo), żaby zielone (Rana esculenta complex), żaby trawne (Rana temporaria), żaby moczarowe (Rana arvalis) i grzebiuszki ziemne (Pelobates fuscus). Ponad to przeniesiono kilka osobników rzadkiego gatunku jakim jest kumak nizinny (Bombina bombina).
Tak dużej liczbie zwierząt udało się pomóc dzięki zaangażowaniu uczniów z Gimnazjum w Zalesiu Dolnym i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głoskowie. Nie do przecenienia jest również rola opiekunów uczniów, koordynatorów szkolnych „Akcji Żaba” – Pani Barbary Karwowskiej i Pani Beaty Zawadzkiej.
Warto przypomnieć na koniec, że wszystkie gatunki płazów są objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich płoszyć ani łapać, a tym bardziej zabijać. Płazy są niezwykle ważne dla przyrody, ale również są bardzo pożyteczne dla nas, ludzi. Wspomagają nas np. eliminując owady, będące szkodnikami upraw.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami Akcji:
* żaba śmieszka – (Pelophylax ridibundus),
żaba wodna (Pelophylax esculentus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
* żaba śmieszka – (Pelophylax ridibundus),
żaba wodna (Pelophylax esculentus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
* żaba śmieszka – (Pelophylax ridibundus),
żaba wodna (Pelophylax esculentus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
Płotek odcinający płazom drogę na ruchliwą jezdnię
Płazy czekają w wiadrach na przeniesienie na drugą stronę drogi
Jednym z pierwszych płazów które na wiosnę wybudzają się
ze snu zimowego jest żaba moczarowa
Często płazy przemieszczają się do zbiorników już w parach (tzw. amplexus)
W przypadku ropuch szarych samica ma często więcej niż jednego amanta „na karku”
Niepozorny, przypominający małą ropuszkę kumak nizinny
PROJEKT FINANSOWO WSPIERA: